جالب انگیز ناک
اعضای هیأت رئیسه انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با سید محمد خاتمی دیدار کردند و با بیان مطالب و دغدغه های خود خواستار انتقال این مطالب به رئیس جمهوری منتخب شدند.
 
khatami1.jpg

بسم الله الرحمن الرحیم
اولا خیلی خوشحالم که شما را می بینم. این مطالبی که شما می گویید نشانه پختگی و بلوغ شماست و نشان می دهد شما می توانید از افکارعمومی – که بعضا اظهار می شود و بعضا در دلها نهفته است و اگر زمینه فراهم شود با شکوه خود را نشان دهد-نمایندگی کنید. در عین دلسوزی برای کشور و انقلاب و مردم خواستار تحول در همه عرصه های سیاسی و اقتصادی جامعه هتسد و این مسیر را موجب تقویت نظام می دانید؛ نه افکاری که به نام دفاع از ارزشها بزرگترین لطمه را به نظام و انقلاب و کشور می زند. مطالب شما که لب اصلاح طلبی واقعی است را وقتی می شنوم خوشحال می شوم. می دانم که در این سالها و بخصوص ۸ سال اخیر خیلی سختی کشیدید و می دانم که حاضر نیستید دست از انقلاب و مصالح کشورتان بردارید و در عین حال از آنچه می گذشت و می گذرد ناراضی هستید و می خواهید در راستای همان ارزشها اوضاع تحول یابد. 
 
من بارها گفته ام که انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران بقیه السلف جریان اصیل دانشجویی است که دلش برای انقلاب و کشور می سوزد و هم از بسیاری روندها ناراضی است وتا امروز دوام یافته است. امروز بسیاری از جمع های اینچنینی احساس امید می کنند.
من بارها با دانشجویان صحبت کرده ام و با شما هم صحبت کرده و در آینده هم در صورت مساعد بودن فضا صحبت خواهیم کرد که چطور از اصول منحرف نشویم و چطور به سمت آرمانها حرکت کنیم.
 
خوشحالم که خداوند در این ایام شعبان که پر از رحمت و برکت الهی است و درهای رحمتش به روی بندگان باز است و در اعیاد بزرگی که داریم بخصوص در آستانه سال روز ولادت حضرت بقیه الله(عج) هستیم و میلاد امام حسین(عج)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) را پشت سر گذاشتیم، خداوند یک شادی دیگر هم نصیب ما کرد که آن برگزاری یک انتخابات پرشور بود. گرچه موانع زیادی در این انتخابات بود اما زمینه ای پیش آمد که مردم حضور پرشور یافتند. این انتخابات واقعا حماسه شد و حماسه ای که رهبری می خواستند محقق شد. گرچه کسانی بودند که نمی خواهم بگویم با سوء نیست، اما نمی خواستند حماسه محقق شود که نمونه بارز آن ردصلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی بود. الحق به محض اینکه ایشان آمد احساس کردیم انفجار امید و حرکتی در جامعه ایجاد شد که اگر ادامه می یافت، اتفاقی شکوهمندتر از آنچه اتفاق افتاد رخ می داد. زیرا عملا ردصلاحیت ایشان می توانست جلوی حماسه را بگیرد، اما برکت حضور مردم و هوشمندی همه-بخصوص شما جوانان و کسانی که به آینده ممکلت چشم دوخته اند- همه حضور یافتند و انتخاباتی پرشور برگزار شد. من وقتی که به آراء نگاه می کنم –از روستاها تا شرهای بزرگ، از کارگر و کشاورز تا استاد دانشگاه- می بینم تمام آنها یک حرف را می زنند این نشانه رشد و بلوغ جامعه ماست. 
 
یعنی حرف اصلاح طلبی واقع گراست که ما جز انتخابات راه دیگری نداریم و با وجود مشکلات، بدیلی برای انتخابات نداریم و بدیل آن خطرناک است. البته انتخابات باید مطلوب تر باشد و همه بتوانند در آن حضور یابند. اما اینکه بخش زیادی از مردم با وجود عدم تمایل برخی و نپسندیدن آنها در انتخابات حضور پیدا کردند، خیلی مهم است. یعنی ما با وجود آن نخواستن های دیگران حضور پیدا کردیم و خودمان را محروم نکردیم. 
 
من نمی خواهم جامعه را به اصلاح طلب و غیر اصلاح طلب تقسیم کنم؛ اما گفتمان اصلاح طلبی واقعیتی است که بخصوص در این سالها بشدت مورد تخریب قرار گرفت؛ از طریق تخریب شخصیتهای اصلاح طلب یا افراد عاقل. بعد از چند سال بمباران گفتمان اصلاح طلبی، مردم نشان دادند گفتمان اصلاح طلبی را می پذیرند؛ البته حرف من فقط اصلاح طلبان نیست، منظورم گفتمان است. در دل این گفتمان اعتدال و بهره گیری از همه نیروها در کشور نهفته است. گفتمان اصلاحات گفتمانی است که می کوشید سیاست را اخلاقی کند و نه اینکه دین و اخلاق را سیاسی کند و سیاست را نظرگاه تنگ گروههای خاصی بداند. این گفتمان از نظر اصلاحات درست نیست و بر اساس نظر اصلاحات سیاست باید در خدمت اخلاق و دین باشد. از جمله مسائلی که در جریان انتخابات مشخص شد، وجهه اخلاقی اصلاحات بود. یعنی کاری که آقای عارف کرد و الحمدلله بهره اش را هم برد و در افکار عمومی بروز وظهور بیشتری یافت، از نمونه های آن بود.
 
من در سال ۸۷ که بحث انتخابات بود و به رغم بی میلی وارد شدم و با ورود جناب آقای مهندس موسوی بلافاصله و بدون هیچ تردیدی اعلام کردم که کنار می روم. زیرا ما به فکر موفقیت گفتمان اصلاحات و حفظ منافع مملکت هستیم و می خواهیم اوضاع کشور بهبود یابد. بنابراین چرا به دنبال قدرت بیاییم و گروهها را از هم بپاشانیم؟ من خدا را شکر می کنم و از این وضع ناراضی نیستیم. من فکر می کنم در این دوره انتخابات از طریق اصلاح طلبان و آقای عارف به وضع بهتری رسیدیم. من فکر می کنم در دینی شدن سیاست -با دیدگاههای باز- می توانیم بحث های زیادی کنیم و خواهیم کرد و به موفقیت های بزرگی در این زمینه رسیدیم.
 
در این انتخابات معلوم شد شد که مردم چه می خواهند و راه نجات مملکت کدام راه است. این کار با آرام ترین راه انجام شد؛ ما آرام ترین انتخابات را داشتیم؛ در عین نگرانی ها و دلهره ها مردم نشان دادند که رشید هستند و راه خودشان را می خواهند و نشان دادند نظام را می خواهند، نه تغییر نظام را، ولی از اوضاع راضی نیستند.
 
آقای روحانی شخصیت شناخته شده، توانا، خوب، امتحان داده، مورد احترام و دارای مواضع روشن است که ما هم همین را می خواهیم. اگر یکی از کسانی که اصلاح امور را می خواست اما اصولگرا بود و می دانستیم اهداف ما را پیگری می کند؛ از او هم حمایت می کردیم. زیرا ما گفتمان مان را می خواهیم، ما می خواهیم مملکتمان نجات یاید، ما می خواهیم کشورمان در دنیا جایگاه خود را پیدا کند و جایگاه مردم ما در جهان ارتقاء یابد، فضای امنیتی در کشور به فضای سیاسی مطلوب تبدیل شود. به فضایی تبدیل شود که همه حرف بزنند و قانون اساسی بطور کامل اجرا شود که در این زمینه صحبت خواهم کرد.
 
آقای دکتر روحانی امروز با رأی قاطع شما و به رغم فضای رسمی توانسته است رأی مردم را بگیرد و حرف ایشان درست است؛ امروز آقای دکتر روحانی رئیس جمهور همه کشور است؛ حتی همه آنهایی که به او رأی نداده اند. اصلا جای نگرانی نیست! رئیس جمهوری می خواهیم که رئیس جمهور همه باشد و البته باید از همه نیروهای کاردان، عاقل، توانا و مورد اطمینان از هر جناح باید استفاده کند. خدا را سپاسگزارم که اصلاح طلبی رشد و اخلاق خود را نشان داد و با تمام وجود در صحنه تأثیرگذار بود، از هیچ کس هم سهم خواهی نداریم؛ می خواهیم کشورمان پیشرفت کند. درست است که همه از حصر آقای موسوی، خانم رهنورد و آقای کروبی ناراحتیم و بسیاری از عزیزانمان در زندان هستند؛ اما همان زندانی ها در انتخابات شرکت کردند و مردم هم با وجود رنج هایی که کشیده بودند رأی دادند. از خدا می خواهیم که همه عزیزان آزاد شوند.
 
اما یک نکته بگویم؛ منشاء این رفتارها تنگ نظری ها و گفت و گو نکردن و سلطه فضای امنیتی است. اگر این مشکل نبود حصر و حبس ها هم نبود. لذا می خواهیم فضای امنیتی نادرست از بین برود تا همه بتوانند حرفشان را بزنند. در درجه اول من از جناب آقای دکتر روحانی تشکر می کنم که بحث آزادی و بازگشایی و تأسیس انجمن ها را مطرح کردند و در درجه اول می خواهم که همین انجمن هایی که الان هستند به راحتی بتوانند حرفشان را بزنند تا فضا برای دیگران باز شود. یک رویه هایی در کشور ایجاد شده که با کمال تأسف به عنوان گفتمان انقلاب مطرح شده است و گویی بقیه ضدانقلاب هستند. نه! اتفاقا ما از انقلاب دفاع می کنیم. اینکه رهبر گرامی در روز انتخابات می گویند کسانی که مخالف نظام هستند هم بیایند رأی دهند، من این را سیاست کلی می دانم؛ نه آنکه می گوید هر مخالفی باید نابود شود و به تمام افراد باسابقه با تهمت جاسوسی کوبیده شوند. اگر ما یکر روز گفتیم زنده باد مخالف من، می بینیم که رویکرد نظام همین است. یعنی آقای مخالف! خانم مخالف! تو یا رأی بده، تو هم شهروند این کشور هستی و حق داری؛ تو هم باید مورد احترام باشی؛ تو هم باید در سرنوشت شرکت کنی! این رویکرد بسیار جالبی است. وقتی گفته می شود رأی مردم حق الناس است و این از حق الله بااهمیت تر است، آدم یاد جمله امام می افتد که گفت«میزان رأی ملت است».
 
پس بنابراین نباید بگوییم در جهات کلی مشکل داریم؛ بیاییم مشکلات و انحرافات را جبران کنیم و همه چیز را سر جای خودش برگردانیم. البته مسائل اقتصادی و فرهنگی بسیار مهم است. من از سخنان شما تشکر می کنم و می خواهم به عنوان یک جمع قابل اعتماد با آقای روحانی هم نظراتتان را در میان بگذارید و ایشان کسی بهتر از شما پیدا نمی کند که بتوانند دغدغه ها را بیان کنند. شما بروید و دغدغه ها و خواسته هایتان را مطرح کنید و بگویید انتطار خاصی هم ندارید که شما هم بکار گرفته شوید. 
 
مطالب آقای روحانی مطالب بسیار خوب و پخته و تأمین کننده خواسته های ما است و نیز با کمال شجاعت و قاطعیت گفته است که من پایند آنها هستم. ما باید بیان کننده مطالبات مردم باشیم-که می گویم چگونه باید بیان کننده آنها باشیم- و سعی کنیم این مطالبات را در مسیر معقول تر و واقع بینانه پیگیری کنیم. اینکه می گوییم فضا باید باز شود یعنی ما می توانیم واسطه خوبی برای شکل دادن و هدایت کردن و التیام افکار عمومی باشیم و مطالبات عمومی را به دولت منتقل کنیم. اصلا جامعه مدنی ینعی بودن نهادهای واسطه میان مردم و حکومت؛ نه حکومت ارباب مطلقق مردم است و نه مردم توقع بیجا از حکومت داشته باشند. جامعه مدنی هم مطالبات را مطرح می کنند وهم از حکومت می خواهد که آنها را انجام دهد. ما می خواهیم در میان مردم باشیم و نماینده مطالبات آنها باشیم و البته حمایت کننده دولتی باشیم که نماینده آنهاست.
 
مواظب باشیم شتاب زدگی نکنیم که توقعات بیجا از دولت ایجاد نشود؛ دولت معجزه نمی تواند بکند. فقط می گوییم اگر مردم برای حفظ نظام از تغییر می گویند، رویکردها تغییر کند و اندک اندک پیش برویم. فردا تورم و بیکاری ویران کننده از بین نخواهد رفت و روابط خارجی اصلاح نخواهد شد. نباید این توقعات را داشته باشیم و در آن صورت کسانی که شکست خوردند نماینده مطالبات افراطی و فشارآورنده به دولت خواهند بود. رئیس جمهور رئیس جمهور کشور است و در یک چارچوب کار می کند. ما یکسری اسناد و قوانین بالادستی داریم. در قانون اساسی رئیس جمهور فقط رئیس دولت نیست، بلکه مجری قانون است؛ که البته بعضی ها این را قبول ندارند و باید مقابل آنها ایستاد. رئیس جمهور اگر تخلف کرد مجلس و دیوانعالی کشور و... می توانند با او برخورد کنند. اما اگر نهادهای دیگری مانند مجلس و شورای نگهبان و... تخلف کردند چه کسی باید تذکر دهد؟ اتفاقا اشکال این است که قانون اساسی از سوی نهادهایی نقض شده است که جوابگوی دیگران نیستند. البته در مورد ساز و کارهای آن باید بحث کرد. خوشبختانه دکتر روحانی گفتند که من مجری قانون اساسی هستم؛ باید روی این اصل ایستاد و در چارچوب سیاستهای کلی باید عمل کرد. باید حق سخن گفتن مخالف و اینکه میزان رأی ملت است باید به رسمیت شناخته شود. سند چشم انداز بیست ساله افتخار ماست که متأسفانه نه تنها در جهت آن گام برنداشته ایم، بلکه کنار گذاشته شده است و آقای روحانی باید تلاش کند این قطار را روی ریل خودش برگرداند و جبران ۸ سال را کند وسرعت ببیشتری هم بدهد؛ زیرا رقبای ما در منطقه با سرعت در حال حرکت هستند. رئیس جمهور باید در چهارچوب اسناد بالادستی کار کند. من عرض بکنم؛ رئیس جمهوری موفق خواهد بود که با رهبری هماهنگ باشد و رهبری هم برای برآورده شدن قول هایی که رئیس جمهور به مردم وعده داده به وی کمک کند. زیرا مردم از او انتظار تحقق آنها را دارند و رئیس جمهور باید حمایت شود. به صراحت بگویم؛ تمام دستگاهها باید با رئیس جمهوری که نماینده مطالبات مردم است هماهنگ باشند. نمی گوییم از حقوقشان بگذرند، اما مردم از رئیس جمهور در زمینه های مختلف مطالبه دارند و باید با اراده ملی هماهنگ بود. البته او هم باید طبق قانون عمل کنند. 
 
هماهنگی رئیس جمهوری با رهبری و هماهنگی نهادها با وی باید یاشد. نهادهایی هستند که نمی خواهند به کسی پاسخگو باشند؛ آنها باید در مقابل رئیس جمهور پاسخگو باشند. همه باید دست به دست هم دهیم، الان که افقی به روی آبنده باز شده مشکلات جبران شود. فضا برای کار، تولید و سیاست خارجی خوب باز شود. می توان اصول را حفظ کرد، اما فشارها روی ملت کم شود. الان با یک انتخاب مردم و یک فضای روانی هم در داخل شاهد کاهش فشار و کم شدن قیمت ارز هستیم و هم در خارج، زمینه های ایجاد می شود که امیدوار می شویم. اگر این ها در عمل هم محقق شود باعث خوشحالی مردم است. 
 
من در درجه اول دست یکایک این ملت بزرگوار را می فشارم و از حضور شگفت انگیز آنها تشکر می کنم. همچنین تبریک می گویم به نماینده منتخب مردم جناب آقای دکتر روحانی و برایشان موفقیت آرزو می کنم و همه را به همکاری با ایشان فرا می خوانم. از روستاییان، زنان، بخصوص جوانان، مردان، جریانات گفتمان اصلاح طلبی-نمی خواهم دسته بندی کنم- و... تشکر می کنم. در هفته های اخیر مردم شعار ائتلاف می دادند و از همه بخصوص آقای عارف که اجماع را ایجاد کردند، تشکر می کنم. یکدفعه جریانی شکل گرفت که تا عمق روستاها هم رفت. من از همه آنها بخصوص جوانان قدردانی می کنم. خدا را شکر می کنم که نتیجه انتخابات آمدن جنابی آقای روحانی بود؛ با مواضع منطقی که دارند. آقای روحانی هم باید از تمام جریانات استفاده کند؛ امروز روز تقابل نیست، روز همدلی است. فقط و فقط ما باید سعی کنیم افراط گری و تنگ نظری-از هر طرف- میدان دار نباشد. همه در صحنه بیایند و کار و تلاش کنند؛ ما هم چیزی جز اجرای ضوابط قانونی برای مردم، کارآفرینان، طبقه متوسط و... نمی خواهیم. باید مردم از بیکاری و مشکلات معیشتی نجات یابند. باید فضا باز شود و کسانی برای اظهارنظر مورد فشار قرار نگیرند.
 
ما چیزی جز آنچه آقای دکتر روحانی در اظهاراتشان گفتند نمی خواهیم. اما توقع داریم که با جدیت پیگیری شود و از ملت می خواهیم صبور و واقع بین باشند. در میان مطالباتی که هست اولویت ها را در نظر بگیرید. اگر دولت یک اولولیتی را تشخیص دهد، هماهنگی و همراهی کنید. انتظار نداشته باشید یک شبه تمام مطالبات ما تحقق یاید. همین که جو عوض شود و مردم بدانند در جهت مطالبات آنها گام برداشته می شود مردم صبر و همراهی می کنند.
 
من از همه کاندیداهایی که در عرصه بودند و همه کسانی که پای صندوق آمدند-به هرکس که رأی دادند- تشکر می کنم؛ همه در آفریدن حماسه نقش داشتند. اما رئیس جمهور دارای گفتمان، مطالبات و دیدگاههای ویژه است که از مردم رأی گرفته است و همه باید کمک کنیم که پیش برود و در عین حال مراقبت کنیم که از این خواسته ها انحراف ایجاد نشود.
 
در پایان لازم می دانم از قهرمانان افتخار آفرین فوتبال تشکر کنم که با همت مضاعف و تلاش ارزنده، جشن شادی مردم را کامل کردند و ایران برای چهارمین بار به جام جهانی راه یافت. از همه دست اندرکاران تیم فوتبال بخصوص بازیکنان عزیز تشکر می کنم.
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : سید محمد خاتمی، دیدار اعضای هیأت رئیسه انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران،


rouhani001.jpg


در آغاز این نشست خبری سرود ملی پخش و سپس قرآن مجید قرائت شد. در این نشست محمد باقر نوبخت، یاسر هاشمی، نعمت زاده ، عبدالحسین مختاباد و ... حضور دارند.

حسن روحانی در آغاز این نشست خبری با بیان اینکه در این انتخابات همه پیروز بودند و همه جشن گرفتند: سپاس می گویم به همه آنهایی که میانه روی و اعتدال و اخلاق را برگزیدند .

وی ادامه داد : ملت بزرگ ایران ، وعده های انتخاباتی را فراموش نخواهم کرد ، از خدا میخواهم به من توفیق دهد به همه آنها عمل کنم .

روحانی گفت: خدا را گواه می گیرم در زمان انتخابات کمتر به فکر رقابت بودم و بیشتر تمرکزم بر رروی مصالح کشور و سخنان ملت که در کوی و برزن می شنیدم بود .

رئیس جمهور منتخب افزود: کشور نیاز به وحدت و همدلی دارد توهین ها و تخریب ها را برای همیشه از یاد ببریم ، مثل جوانها باشیم و صادقانه با پاک دلی به فکر کشور و آینده کشور باشیم ، کمتر به گذشته فکر کنیم ؛ به تجربه گذشته بنگریم و به راه آینده کشور.

وی با اشاره به لزوم توجه و تجربه های اندوخته شده و نگاه به آینده، دولت تدبیر و امید را در راه نجات اقتصاد کشور و احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان با مشی  اعتدالی دانست که اهداف ملی کشور را دنبال خواهد کرد و گفت: جا دارد از همه عزیزانی که به بنده و ملت بزرگ ایران اظهار محبت داشته و تهنیت گفتند سپاسگزاری کنم.

روحانی بر همین اساس از مقام معظم رهبری، مراجع تقلید، روحانیون، ائمه جمعه، احزاب، اقشار مختلف، اساتید، فرهیختگان و تک تک ملت ایران تشکر و ابراز امیدواری کرد به کمک یکدیگر و با برادری و وحدت راه عزت و سربلندی کشور را در پیش بگیریم.

 

خبرنگار واحد مرکزی خبر: با شعار اعتدال اعتماد مردم راجلب کردید. مصادیق اعتدال در عرصه های سیاسی و اقتصاد چه خواهد بود.

اعتدال مشی و شیوه ای است که راه تندروی و افراط و شعار و خودمحوری و خودشیفتگی را نمی پیماید. عقلانیت و اعتدال متکی به مشورت و خرد جمعی و براورد هزینه ها و فایده هاست و متکی به این است که مسیر قانون گرایی رادنبال کند در مسیر افراط و تندروی و تفریط قرار نگیرد. البته در مصداق هر موردی در جایش توضیح خواهم داد که چگونه می توانیم بامشی اعتدال به اهداف دست یابیم. مثلا به جای اینکه در امور اجتماعی فرهنگی و اقتصادی دولت مستقیم مداخله کنم بیشتر از انجمن ها و تشکل های صنفی و تخصصی بهره خواهم برد و استفاده خواهم کرد. در هر زمینه ای با مشورت تصمیم خواهم گرفت و کار به خود مردم واگذار خواهد شد.

 

خبرنگار شبکه خبر: 2 سوال دارم. مهمترین و فوری ترین برنامه شما در حوزه اقتصاد و معیشت مردم چیست؟ دولت شما از موقعیت بوجود آمده در افزایش تعامل با سایر کشورها چگونه بهره خواهد برد؟

اولین اولویت مسائل اقتصادی و معیشتی مردم است و برای این کار ضروری و لازم است که در مرحله اول به فکر نیازهای فوری مثل کالاهای اساسی باشیم. البته با یاری و کمک دولت فعلی. باید یک نوع همکاری با دولت فعلی انجام بگیرد. دوستان من با دولت در تماس  هستند و کمیته های فوری تشکیل خواهد شد. در مرحله دوم برنامه ریزی برای ماه های آتی و ثبات و آرامش اقتصاد و سایر زمینه هاست. توجه می کنیم برای اینکه ظرفیت های موجود اقتصادی فعال شود و نواقص موجود و بخش های غیرفعال فعال شود نقدینگی به سرعت کنترل و هدایت شود به سمت تولید اگر این کار سامان پیدا کند اولین قدم ها برداشته خواهد شدو آثارش در همان  ماه های اولیه در بازار نشان داده خواهد شد و به تعادل خواهد رسید.

دولت جدید احساس می کند فرصت جدیدی برای تعامل با سطح دنیا بوجود آمده که مردم با حضور و مشارکت فعال خود آن را آفریده است. استفاده از این فرصت منتج می شود به منافع متقابل. تعامل با جمهوری اسلامی ایران و با دولت آینده نه تنها به نفع ایران بلکه به نفع منطقه و جهان خواهد بود.

 

خبرنگار الجزیره: عربستان از اولین کسانی بود که تبریک گفت. در زمان ریاست شما روابط با کشورهای عربی و خلیج فارس چگونه خواهد بود؟ نظرتان راجع به بحران در سوریه چیست؟

اولویت دولت در سیاست خارجی روابط دوستانه و نزدیک باهمه همسایگان خواهد بود. یعنی با 15 کشور همسایه یک رابطه بسیار نزدیک با حسن همجواری و با دوستی و روابط متقابل بر اساس احترام و منافع متقابل خواهد بود. حوزه خلیج فارس ویژگی های خاص خود را دارد به خاطر اهمیت استراتژیک خلیج فارس. با کشورهای جنوب خلیج فارس همسایه و برادر هستیم و با عربستان هم برادر هستیم و قبله گاه مسلمانان در آن کشور است و ما رابطه بسیار نزدیک منطقه ای فرهنگی و تاریخی داریم و صدها هزار ایرانی در سال برای زیارت خانه خدا به آن کشور سفر می کنند و اتباع سعودی هم به ایران سفر می کنند. خوشحالم که اولین تفاهم نامه امنیتی بین ایران و عربستان سعودی از طرف ایران با امضای بنده بود. ان شالله در دولت آینده روابط بسیار خوب با همسایگان بویژه با عربستان خواهیم داشت.

مسائل سوریه حل آن به عهده مردم سوریه است . تصمیم گیر نهایی نسبت به سرنوشت سوریه ملت سوریه است. البته ما با تروریسم مخالفیم و باجنگ داخلی مخالفیم و با دخالت های کشورهای دیگر مخالفیم. امیدواریم با کمک همه کشورهای منطقه و جهان هرچه زودتر صلح و آرامش به سوریه برگردد و هدف و نظر ملت سوریه محقق شود.

 

خبرنگار فارس: در ایام انتخابات تأکید کردید که جشن پیروزی شما زمانی است که بیکاری از کشور رخت بربسته باشد. فکر می کنید چه زمانی جشن پیروزی بر معضل برگزار خواهد شد؟

هرچه زودتر با کمک مردم عزیز. مسئله بسیار مهم و دغدغه اکثریت خانواده های ایرانی است. حل اساسی مسئله اشتغال با رونق اقتصادی است. البته وقتی میگوییم اشتغال حل می شود، یعنی رقم به رقم نرخ بیکاری رو به نزول خواهد بود و به تک رقمی شدن خواهیم رسید.

برای رونق اقتصادی باید زمینه را آماده کنیم. در اولین قدم قانون مجلس در زمینه بهبود فضای کسب و کار را اجرا و به سرعت آئین نامه را تصویب و ابلاغ خواهیم کرد. مشکلاتی هم بخش های تولیدی دارند که دولت برنامه ریزی خواهد کرد که ان مشکلات را قدم به قدم رفع خواهد کرد و آثارش را در همان سال اول خواهیم دید. وقتی تک رقمی شد جشن خواهیم گرفت و وقتی به رقم جهانی رسید جشن ملی برگزار خواهیم کرد.

 

خبرنگار مهر: برای رفع تحریم ها چه برنامه ای دارید و ظرف چه زمانی این کار را خواهید کرد؟

تحریم معضلی است که همه ما می دانیم این تحریم ظالمانه است و ملت ایران کاری نکرده که استحقاق تحریم داشته باشد. کار ما قانونی در چارچوب مقرارت بین المللی بوده است. استفاده از ابزار تحریم یک ابزار ارتجاعی است که دوره اش گذشته است. مخصوصا در دنیای امروز که حتی غرب با معضلات اقتصادی مواجه است و این تحریم به ضرر خود غرب هم هست . این تحریم غیر از اسرائیل برای کشور دیگری سود ندارد.

2 اقدام برای رفع تحریم ها انجام خواهد گرفت. 1- قدم گذاشتن در مسیر شفافیت بیشتر. البته برنامه های هسته ای ما کاملا شفاف است اما آماده ایم شفافیت بیشتری نشان دهیم و برای دنیا روشن کنیم که اقدامات ما کاملا در چارچوب های بین المللی است 2- اعتماد متقابل را ارتقا خواهیم داد و تلاش خواهیم کرد این اعتماد سر جای خود برگردد. ان شالله این تحریم را کاهش می دهیم. در قدم اول تلاش می کنیم تحریم جدیدی صورت نگیرد.

 

رادیو سراسری ایران: آیا قصد دارید به صورت ثابت و فصلی از طریق رادیو با مردم صحبت کنید؟

سخن گفتن و گزارش دادن به مردم فخر و افتخار برای من و دولت تدبیر و امید خواهد بود اما اینکه به طور منظم یا فصلی یا نوبه ای باشد کمی زود است البته اگر منظم باشد بهتر است ولی در اصل قول می دهم در رسانه ملی و رادیو در مقاطع مختلف با مردم عزیز حرف بزنم و گزارش بدهم و نکاتی هم که از طریق رادیو شنیده می شود پاسخ دهم.

خبرنگار ایرنا: مهمترین اقدام اقتصادی شما برای رفع تورم در کوتاه مدت چیست؟ پروژه مسکن مهر و یارانه ها را به چه شکلی ادامه می دهید؟

راه حل اساسی اقتصاد رونق تولید است و هدایت پس اندازهای مردم و نقدینگی به سمت تولید، چرا که پس انداز نسبتش خوب است لذا باید هدایت کنیم. بانک ها باید به صورت بنگاه هایی که باید بتوانند سرمایه لازم برای تولید را مهیا کنند آماده شوند. تحرکاتی باید در بانک ها به وجود بیاید و مشوق های تولید اولین قدم است. ظرفیت های خالی امروز تولید را پر می کنیم. سرمایه و بهره وری می تواند حرکت بوجود بیاورد که منجر به بهبود فضا و رونق تولید شود.

مقصودم از تولید تنها صنعت و کشاورزی نیست بلکه توریسم هم از همین مسائل اشتغال زاست. اصل مسکن باید تکمیل شود. اشکالاتی دارد که باید مرتفع شود. بعضی جاها به صورت خوابگاه درآمده که باید به صورت شهرک در بیاید. یارانه نقدی ادامه خواهد یافت. از فردا مصمم هستم کمیته  اقتصادی مشترک دوستان من و مجلس تشکیل شود برای ادامه کار.

خبرنگار فرانس 24: آیا شما می پذیرید که غنی سازی اورانیوم را تعلیق کنید؟

این دوره گذشته است. الان در شرایط خاصی هستیم. خیلی راه های اعتمادساز فراوانی داریم. ما با آقای شیراک در مذاکرات سال 2005 به توافق نهایی رسیدیم که چگونه اعتماد بین المللی جذب شود و غنی سازی ادامه یابد، آلمان نیز موافقت کرد اما انگلیس با فشار آمریکا موافقت نکرد و کار ناقص ماند. یکی از راه حل ها همین توافقات من با آقای شیراک است

 

خبرنگار ایسنا: نماد شما کلید بود. اولین قفلی که باز می کنید، چه خواهد بود؟

اولین قفل باز شد. اولین مسئله مسئله سرمایه اجتماعی بود که مهمترین سرمایه است که ارتقا یافت با حضور و مشارکت مردم و این شادمانی سراسری نشان داد که اعتماد مردم مشارکت مردم و نشاط مردم ایران باز هم برترین هست.

 

 

خبرنگار شرق: پیگیری مطالبات اصلاح طلبان در دولت شما به چه صورت خواهد بود؟

از همه آنهایی که حمایت کردند، صمیمانه تشکر می کنم. یادمان باشد من از امروز رئیس جمهور همه مردم ایران هستم. و آنچه وظیفه من هست این است که به خواست همه ملت ایران توجه کنم و از خدا هم توفیق می خواهم به همه مطالبات به حق مردم باکمک مردم عمل کنم. همواره به کمک مستمر یکایک مردم نیاز داریم. کاملا امیدوارم اما این امید را باید همه با دست خود بسازیم. همه مطالبات قانونی و به حق همه احزاب و گروه ها و جناح ها مدنظر خواهد بود. اجرای قانون اساسی وظیفه ام است و پایبند خواهم بود برای اجرای تمام اصول قانون اساسی به خصوص فصل سوم قانون اساسی.

خبرنگار کیهان ورزشی: برای فقدان سیستم ورزشی چه برنامه ای دارید؟

آرزوی موفقیت و پیروزی برای تیم ملی دارم. در زمینه ورزش جوانان بسیار علاقه مند به ورزش هستند. اقدامات زیادی شده نواقص زیادی هم شده. اینجا قول می دهم که مسئله ورزش نه تنها به عنوان بحث ورزش بلکه به عنوان سلامت و عامل نشاط جامعه و غرور ملی مورد توجه ویژه دولت آینده خواهد بود.

 

خبرنگار تسنیم: اگر به دولت شما از طرف 5+1 پیشنهاد شود که بخشی از غنی سازی را تعلیق کنید، موافقت می کنید یا نه. نظرتان درباره مذاکرات آلماتی چیست؟

مسئله هسته ای و حل مسائل ما با 5+1 اصلش این است که مذاکرات را فعال تر خواهیم کرد. و معتقدیم موضوع هسته ای صرفا راه حل مذاکراتی دارد و بس . نه تهدید مؤثر است نه تحریم. از تجربیات گذشته بهره برداری خواهد شد. حقوق مسلم ملت ایران مدنظر خواهد بود و تلاش خواهیم کرد تحریم های ظالمانه را از سر ملت رفع کنیم.

 

 

خبرنگار ان اچ کی ژاپن: دولت آمریکا تصمیم گرفته  است مخالفان دولت سوریه را تسلیح کند، نظر شما در این مورد چیست؟

سوریه با رأی و نظر مردم سوریه حل و فصل خواهد شد. آنچه موجب نگرانی مردم ماست، جنگ داخلی و مداخلات خارجی هاست که باید پایان یابد. دولت فعلی سوریه باید به عنوان دولت در نظر همه کشورهای جهان باشد. در انتخابات 2014 نظر مردم هرچه بود حاکم خواهد شد.

 

خبرنگار روزنامه ایران سپید: ده ها سال است که معولان و نابینایان به صورت سمبلیک مورد عنایت قرار می گیرد. راه حل شما برای رفع مشکل مضاعف این عزیزان دارید؟ من یک احمدی نژادی هستم و به خاطر حفظ و سربلندی ایران و با توصیه رهبری و رئیس جمهور پای دولت شما تلاش خواهم کرد. شما مدیران را درو می کنید یا از آنها استفاده می کنید؟

تشکر می کنم. از آخر شروع می کنم. من گفتم کلید دارم، داس ندارم. دولت آینده دولت کارآمد و شایسته سالار خواهد بود. همه آن عزیزانی که در این 8 سال کار و تلاش کردند و شایسته هستند، دربرابر آنها تواضع می کنم از آنها استفاده خواهد شد البته اگر کسی اتوبوسی آمده باشد و بدون بلیط آمده باشد، خودش آمده است.

در دولت آینده از همه مدیران شایسته و متعهد استفاده خواهد شد. به سهم خودم اجازه نخواهم داد در دولت آینده به کسی توهین یا تهمت زده شود.

البته ما اول باید در داخل تلاش کنیم اگر کسی فاصله گرفته ، جذبش بکنیم؛ جذب اولین قدم ماست. مردم خیلی خوب هستند اگر نقدی دارند و نظری دارند نباید زود آنها را دشمن کنیم. ملت عزیز ما دوست کشور و نظام هستند و زیر خیمه ایرانیت اسلامیت و ولایت هستند و اگر کسی گله ای دارد، باید جذب شود.

در خارج دشمنانی داریم که حداکثر تلاش ما این است که به دشمن بفهمانیم که ناچار است در برابر ملت بزرگ ایران سر فرو بیاورد نه اینکه دشنه خود را نشان دهد. ملت با حضور و قدرت خود در مرحله اول این مسئله را نشان داد.

دشمن این قدرت را دید و حتما اگر دشمنی هست بر او تأثیر گذاشته است و اگر کسی به فکر دشمنی آینده است ادامه نخواهد داشت. شرایط کاملا عوض شده است.

در بحث معلولان و روشندلان نیز رسیدگی به وضعیت آنها در اولویت دولت آینده خواهد بود.

خبرنگار بی بی سی: درباره روابط ایران و انگلستان چه برنامه ای دارید؟

با همه کشورهای جهان که مشکلاتی داریم؛ کشورهایی که البته آنها را به رسمیت میشناسیم؛ مبنای دولت این است که این مشکلات رفع شود اما مبنا احترام و منافع متقابل است و دولت انگلیس از این اصل کلی مستثنا نیست.

 

خبرنگار عصر اقتصاد: در زمینه تصمیم گیری های اقتصادی تغییراتی خواهید داشت؟

قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار حتما اجرا خواهد شد. وظیفه دولت است . اصل 44 به دقت و خوبی اجرا نشده که باید دقیقا اجرا شود. رهبری معظم انقلاب این قانون را انقلاب اقتصادی نامیدند. باید تلاش کنیم به هدف مقام معظم رهبری دست پیدا کنیم.

هر جایی اگر نظر خاصی دارد دولت، حتما به صورت لایحه حتی اگر لازم بود لایحه دو یا سه فوریتی تقدیم مجلس خواهد کرد. مطمئنم نمایندگان عزیز مجلس هم با دولت آینده همکاری خواهند کرد.

اصل سازمان برنامه را احیا می کنیم. باید در مقام عمل، قدم به قدم برنامه ریزی و اجرا کنیم.

 

خبرنگار رسانه آلمانی: آیا سیاست های شما به سیاست های قبل از 2005 بازمی گردد.

اساس سیاست تعامل سازنده با دنیاست. با این انتخابات و مشارکت و حضور گسترده مردم حتماً شرایط دنیا عوض شده است. جوی که بر دنیا حاکم شده، حتماً تأثیرگذار است و این جو فعلی تبدیل به فرصت نو می شود و امیدوارم روابط بهتری با دنیا خواهد بود.

 

 

خبرنگار بهار: امید را به خانواده و انجمن روزنامه نگاران برگردانید.

امید را مردم برگرداندند. هر انجمنی را طبق قانون باید فعال بکنیم. این انجمن های صنفی بهترین راه اداره مسائل جامعه هستند.

 

خبرنگار هیسپان  تی وی: جایگاه کشورهای آمریکای لاتین در برنامه شما چیست؟

آمریکای لاتین هم جزو کشورهایی که دنبال توسعه روابط با آنها خواهیم بود. اولویت در قدم اول همسایگان، کشورهای مسلمان و غیرمتعهد خواهد بود. با همه کشورهای ازجمله آمریکای لاتین روابط خواهیم داشت.

 

خبرنگار پرس  تی وی: آیا در کابینه خود دولت وحدت ملی تشکیل خواهید داد و از اصولگرایان استفاده می کنید؟

دولنت آینده دولت فراجناحی خواهد بود و همه نیروهای شایسته معتدل اصلاح طلب و اصولگرا حضور خواهند داشت و محدودیتی وجود نخواهد داشت. البته من لفظ دولت ائتلافی را نمی پسندم.

 

خبرنگار ان بی سی آمریکا: وزارت خارجه آمریکا گفته است که آماده مذاکره مستقیم است، شما می پذیرید؟

رابطه ایران با آمریکا مسئله پیچیده و دشواری است ساده نیست. زخم کهنه ای وجود دارد که باید درمان شود. دنبال افزایش تنش نخواهیم بود. عقل سلیم هم حکم می  کند دولت و کشور به فکر آینده باشند و ترمیم گذشته. هرگونه سخن گفتن با آمریکا باید بر مبنای منافع و احترام متقابل و از موضع برابر باشد اما آمریکا باید تصریح کنند که در امور داخلی ایران هرگز مداخله نخواهند کرد ثانیا تمام حقوق حقه ایران مانند هسته ای را به رسمیت بشناسند و سیاست های یکجانبه گرایی و زورمدارانه نسبت به ایران را کنار بگذارند در این شرایط زمینه متفاوت می شود اما همه باید بدانند که دولت آینده از حقوق حقه ملت ایران هرگز کوتاه نخواهد آمد. آماده ایم تنش ها کاهش یابد.

 

خبرنگار اعتماد: برای رفع محدودیت از چهره ها که از سران انقلاب بودند، چه برنامه ای دارید؟

مردم فضا را عوض کردند. برای خیلی از امور نباید عجله کرد. خیلی از امور کار یک رئیس جمهور به تنهایی نیست و باید سه قوه با هم کار کنند ولی کاملا امیدوارم که فضا تغییر خواهد کرد.

 

خبرنگار ایلنا: برنامه فوری شما برای افزایش مزد کارگران چیست؟

این تنها قول بنده نیست قانون این را می گوید طبق قانون حقوق باید مساوی تورم افزایش یابد. ما قانون را عملیاتی و اجرا می کنیم و این نقص را رفع خواهیم کرد.

 

خبرنگار آفتاب یزد: آیا از آقای عارف به عنوان معاون اول استفاده می کنید؟

بنده به همه عزیزانی که نامزد انتخاباتی بودند و رقیب من بودند و لطف کردند تبریک گفتند، به همه آنها گفتم که از برنامه و نظرات و افراد آنها استفاده کنیم. از همه افراد شایسته و لایق دعوت به همکاری خواهیم کرد. از اقای دکتر عارف هم دعوت خواهیم کرد البته وابسته به میل ایشان است.

خبرنگار سی سی تی وی: رابطه آینده چین و ایران چگونه خواهد بود؟

بین ایران و چین همیشه رابطه خوبی مخصوصا در سال های اخیر بوده که ادامه خواهد یافت. البته دولت ممکن است نکاتی را مدنظر داشته باشد نسبت به رابطه باچین که مذاکره و توافق خواهیم کرد. رابطه خوبی با چین داریم و می خواهیم.

 

خبرنگار آنا: برنامه دولت شما برای بودجه دانشگاه ها چیست؟

تلاش بر این است که کیفیت دانشگاه های دولتی بالاتر برود و برخی دانشگاه ها هم به سمت کاربردی شدن پیش ببریم و رابطه دانشگاه با صنعت و سایر بخش های تولید افزایش یابد و دانشجویان پس از پایان تحصیلات زودتر به شغل دست پیدا کنند.

سوال خبرنگار آنا آخرین سوال طرح شده بود و پس از پاسخ به آن، نشست خبری تمام شد.

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : مشروح اولین کنفرانس خبری رئیس جمهور، نشست خبری رئیس جمهور، حسن روحانی، جالب انگیزناک،
img21063492.jpg

آقای حسن روحانی ، پس از یک رقابت سنگین ، توانست برنده انتخابات شود. علاوه بر اراده الهی ، خواست مردم و تلاش های شبانه روزی اعضای ستادهایش ، این چند نفر هم در پیروزی او نقش بسیار مهم و غیر قابل انکاری دارند:

 

حسن روحانی: شخصیت محکم ، سوابق درخشان ، فن بیان ، آراستگی چهره و پوشش ، ارائه برنامه های راهبردی و ... همه و همه دست به دست هم دادند تا حسن روحانی ، بتواند بهتر از بقیه کاندیداها در نظر مردم جلوه گر شود و مردم ردای ریاست جمهور را برازنده تن او ببینند. توانمندی های فردی او مهم ترین عامل در مطرح شدن ، حضور و پیروزی اش بود.

 

اکبر هاشمی: از بین سیاستمداران کنونی ایران ، حسن روحانی را می توان یکی از نزدیک ترین و دیرینه ترین یاران هاشمی دانست. روحانی هم پس از مشورت با هاشمی کاندیدای ریاست جمهوری شد. خود هاشمی نیز کاندیدا شد تا در نهایت یکی از آنها در صحنه بماند. هاشمی بعد از ماجرای رد صلاحیتش ، موجی که در پی کاندیداتوری اش به نفع وی ایجاد شده بود را به سمت روحانی هدایت کرد. او در روزهای آخر ، این ریسک را هم قبول کرد که رسماً و علناً ، بگوید که به روحانی رأی خواهد داد.

 

سید محمد خاتمی: بخش مهمی از آرای اصلاح طلبان که به سبد روحانی ریخته شد ، به فعالیت خاتمی مربوط می شود. او با حمایت تمام قد خود از روحانی ، توانست پایگاه مردمی اصلاحات را متقاعد کند به نفع شان است که به روحانی رأی دهند و آنان به اعتبار خاتمی نام روحانی را بر برگه های رأی شان نوشتند. خاتمی در متقاعد کردن عارف به کناره گیری هم نقش محوری داشت.

 

محمد رضا عارف: معاون اول دولت خاتمی ، تا روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی ، کاندیدا بود و درصد قابل توجهی از آرای اصلاح طلبان را نقداً در سبد خود داشت. کناره گیری او از رقابت ها به نفع روحانی ، تقریباً همه آرای عارف به سمت روحانی رفت و در پی آن ، آرای روحانی به طور معنی داری افزایش یافت. به علاوه انصراف عارف ، باعث شد آرای خاموشی که امیدی به پیروزی جریان اصلاح و اعتدال نداشتند ، روحیه بگیرند و از موضع عدم مشارکت در انتخابات به سمت رأی دادن بروند.

 

سعید جلیلی: حضور سعید جلیلی به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ، باعث ترغیب بخش های مهمی از جامعه برای شرکت در انتخابات و رأی دادن به گزینه جریان مقابل شد. بسیاری از مردم ، نگران آن بودند جریانی که به تندروی معروف است ، بر سر کار بیاید و راه و روش احمدی نژاد ، به سبکی جدید استمرار یابد. اگر جلیلی کاندیدا نبود ، خیلی ها اساساً دچار نگرانی نمی شدند که بر اساس آن نگرانی به پای صندوق ها بروند و به روحانی رأی بدهند.

محمود احمدی نژاد: 8 سال ریاست جمهوری احمدی نژاد ، چنانچه افتد و دانی ، گذشت و مردم به ستوه آمده از وضعیت به وجود آمده در این سال ها ، به گزینه ای در جریان مقابل اصولگرایان رأی دادند. اگر احمدی نژاد عملکرد موفقی داشت ، مردم حتماً قدرت را در اردوگان اصولگرایان حفظ می کردند.

 

علی اکبر ولایتی: او در مناظره ها ، تابوی بحث هسته ای را شکست و به روحانی فرصت داد که بتواند از عملکردش در پرونده هسته ای دفاع تمام عیاری داشته باشد. ولایتی در عین حال ، مطالبی را در خصوص پرونده هسته ای - از جمله مذاکراتش با سارکوزی - بیان کرد که در جدل هسته ای روحانی - جلیلی ، به طور آشکاری به نفع روحانی تمام شد و جایگاه او را در بین مردم تحکیم کرد.

 

محمدباقر قالیباف: قالیباف که در مناظره های انتخاباتی اش خوش درخشیده بود ، در واپسین مناظره تلویزیونی ، مرتکب خطایی راهبردی شد و علیه روحانی سخنانی را گفت که واکنش جدی او را به دنبال داشت. وقتی قالیباف درباره حوادث سال 82 کوی دانشگاه اتهامی را متوجه روحانی کرد ، در واقع فرصتی طلایی به روحانی داد تا بتواند حاضر جوابی و تسلط خود را به نمایش بگذارد و خطاب به قالیباف جمله ای بگوید که مثل بمب در میان مردم منفجر شد؛ او خطاب به قالیباف یادآور شد که شما می گفتید که می خواهید به دانشجویان حمله گاز انبری کنید. این سخن روحانی ، نه تنها بخشی از آرای خاکستری قالیباف را به سبد روحانی برد بلکه بسیاری از مرددین را نسبت به رأی دادن به روحانی ثابت قدم کرد.

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : 8 نفری که در پیروزی آقای روحانی نقش داشتند، رئیس جمهور منتخب، انتخابات ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
--- ---
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات