جالب انگیز ناک


17.gif

حضرت امام رضا علیه السلام از پدر گرامی خود و او از پدران بزرگوارش

و آنان هم از امیرالمؤمنان امام علی علیه السلام نقل كرده اند كه آن حضرت چنین فرمود :

یكی از روزهای آخر ماه شعبان و در آستانه رمضان پیامبر خدا

خطاب به ما ، خطبه مهمی خواند كه مضمونش چنین است :

ای مردم ، ماه خدا ، همراه بركت و رحمت و آمرزش گناهان به شما روی آورده است

ماهی است كه از همه ماه ها ارزشمندتر و با فضیلت‌ تر است

روزهایش ارزشمندترین روزهاست

و شبهایش با فضیلت‌ترین شب هاست

و ساعت هایش از همه ساعت‌ها ارزشمند‌تر و ارجمندتر است

ماهی است كه شما به میهمانی خدا دعوت شده اید

و خدا شما را در این ماه گرامی داشته است

نفس‌های شما در ماه رمضان تسبیح است

و خوابتان عبادت خداست

و عمل شما مورد قبول درگاه خداست

و دعایتان در این ماه عزیز مستجاب است

با نیت‌های درست و دلهای پاك ، خواسته هایتان را از خدا بخواهید

و بخواهید كه شما را در این ماه به گرفتن روزه توفیق دهد

و نیز به تلاوت قرآن موفق سازد

شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می کنمادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : سخنان پیامبر در مورد ماه مبارک رمضان، نوشته های خواندنی، رمضان ماه میهمانی خدا، جالب انگیز ناک،
به نام معمار هســـتی

امیرالمؤمنین علی علیه السلام:

شما را چه مى شود كه به اندك چیزى از دنیا كه به دست مى آورید، شادمان مى شوید،

ولى از دست دادن بسیارى از آخرت، شما را اندوهگین نمى سازد؟!

و اندك دنیا كه از دستتان مى رود، شما را ناراحت و بى تاب مى سازد،

چندان كه این بى تابى در چهره هاى شما و در ناشكیبایى تان بر آنچه از شما گرفته شده است، 

آشكار مى گردد! گویى دنیا اقامتگاه دائمى شماست و كالایش برایتان ماندگار است!

نهج البلاغه

(خطبه113)

نوع مطلب :
برچسب ها :
محمود احمدی نژاد، رییس دولت نهم و دهم شب گذشته در گفتگویی تلویزیونی به تشریح کارنامه عملکرد دولت متبوع خود پرداخت. بخشی مهمی از این کارنامه به عملکرد اقتصادی ۸ سال گذشته دو دولت او اختصاص داشت. گزارش آماری او حاوی چند شبهه بود:

۱-احمدی نژاد گفت: از ابتدای کار دولت بدهی خارجی کشور روند کاهشی داشته است و از سال ۸۴ تاکنون این روند بوده در این دولت تعهدات خارجی افزایش نیافته است.

92-04-456.jpg


این اظهارات او در شرایطی عنوان شد که مطابق آمار رسمی بانک مرکزی بدهی های قطعی خارجی کشور طی دولت اول محمود احمدی نژاد و در سال ۱۳۸۶ رکورد تاریخی ۲۸ میلیارد و ۶۴۷ میلیون دلار را ثبت کرده است و مطابق نمودار زیر که از سوی بانک مرکزی منتشر شده و تا سال ۸۷ را پوشش می دهد، روند کاهشی مورد ادعای رییس جمهور مشاهده  نمی شود.

۲- احمدی نژاد گفت: برای اولین بار در این دولت ۲۰ درصد درآمد نفتی را کنار گذاشتیم در حالی که در دولت های قبلی به طور کامل و ۱۰۰ درصد هزینه می شد.

این سخن او نیز در حالی ایراد شد که طرح ایجاد حساب ذخیره ارزی در قالب ماده ۶۰ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در سال ۷۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

همچنین بررسی کلی عملکرد دولت خاتمی در سالهای ۷۹ تا ۸۳ نشان می دهد، دولت خاتمی طی ۱۳۰ میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار درآمد نفتی داشته است و ۳۰ میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار آن را به عنوان مازاد درآمد نفت به حساب ذخیره ارزی واریز کرده است.

۲۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار یعنی بیش از ۶۸ درصد آن برداشت شده است که سه میلیارد و ۵۴۷ میلیون دلار یعنی ۱۷٫۳ درصد سهم بخش خصوصی و ۱۷ میلیارد و ۵۳ میلیون دلار یعنی ۸۲٫۷ درصد سهم مصارف دولتی بوده است.

لذا رقمی بیش از  ۹میلیارد دلار مانده نقد اول دوره سال ۸۴ بود.

 

3- احمدی نژاد در باره اینکه گفته میشود درآمدهای نفتی این  دولت بیشترین درآمد در ۱۰۰ سال گذشته بوده است، گفت: در جلسه سران اوپک در ۵ سال پیش قیمت نفت ۸۰ دلار بود که پادشاه عربستان سخنرانی کرد وگفت این قیمت معادل قیمت نفت در سال ۱۳۶۰ هجری شمسی است و درست هم می گفت. ارزش دلار طی این سال ها در جهان سیر نزولی داشته و قدرت خرید سابق خود را ندارد. لذا اینها تحلیل های ساده انگارانه از اقتصاد است و باید درآمدهای نفتی با ارقام واقعی مقایسه شود.

با این وجود بدون توجه به این نکته ای خود منتقدانش را به دلیل بی توجهی به آنها متهم به ساده انگاری کرد،احمدی نژاد در ادامه مصاحبه خود شروع به اعلام و مقایسه آمارهای خود بر مبنای نرخ جاری کرد: مثلا گفت:به رغم همه تحریم ها ، فشارها و حرف ها از سال ۵۷ تا ۸۴ مجموعا ۱۲ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به ایران آمده است. در این هشت سال ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به ایران آمده است که این غیر از فاینانس ها است.

 

پس اگر احمدی نژاد معتقد است که ارزش دلار در جهان افت کرده و دلارهای نفتی کسب شده از سوی دولت او ارزش سابق را ندارد پس نمی توانست مدعی شود که دو برابر دولت های قبلی سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است.

همچنین او گفت: از سال ۵۷ تا سال ۸۳، رقمی معادل ۲۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی انجام شد در حالی که از سال ۸۴ تا کنون این رقم به ۱۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

در این خصوص نیز باید این نکته لحاظ می شد که سرمایه گذاری ۲۱ هزارمیلیارد تومانی در شرایطی صورت گرفته که نرخ دلار بین ۷ تومان تا ۹۰۰ تومان بود، در حالی که طی دوره ریاست جمهوری ایشان ارزش پول ملی ۳ برابر کمتر شده است. لذا مقایسه این ارقام جاری با هم درست نیست.

احمدی نژاد گفت: در بخش نفت و گاز نیز سرمایه گذاری های زیادی صورت گرفته است به طوری که در هشت سال گذشته این رقم به ۱۷۰ میلیارد دلار رسیده که پیش از آن ۴۶ میلیارد دلار بود.

 

در خصوص مقایسه این دو رقم نیز رییس جمهوری مطابق دیدگاهی که پیشتر عنوان کرد عمل نکرد و به مقایسه دو رقم جاری پرداخت و در عین حال نگفت که چرا با سرمایه گذاری ۴۶ میلیارد دلاری تولید نفت ایران بیش از ۴ میلیون بشکه در روز بود ولی طی دولت او این رقم سیر نزولی داشته است.

 

4- احمدی نژاد در دفاع از اجرای موفق قانون اصل ۴۴ گفت: قبل از این دولت دو هزار و ۸۰۰  میلیارد تومان واگذاری شد که در این دولت به۱۱۹ هزار میلیارد تومان رسید که بخشی از آن سهام عدالت است و اکثر آن در بورس قرار دارد.

رییس جمهوری به این نکته اشاره نکرد که سیاست های کلی اصل ۴۴ از سوی مقام معظم رهبری در خردادماه سال ۸۴ ابلاغ شد. همچنین قانون اصل ۴۴ در بهم نماه سال ۸۶ در مجلس تصویب شده و سال ۸۷ ابلاغ شده است. لذا نقدی بر کندی عملکرد دولت های پیشین نمی توان وارد کرد چون اساسا ابلاغیه و قانون اصل ۴۴ وجود نداشته است.

 

5- احمدی نژاد از رشد های جهشی ظرفیت تولید فولاد و کاشی سرامیک و سیمان خبر داد.

رییس جمهوری به این مساله پاسخ نگفت که چرا مثلا در صنعتی مثل کاشی و سرامیک، بزرگ ترین تولید کننده کشور تنها با ۳۰ درصد ظرفیت کار می کند. آیا سرمایه گذاری صرف برای افزایش ظرفیت تولید بدون توجه به مسایل محیط کسب و کار، تامین مواد اولیه و بازار و امکان صادرات، قابل تقدیر است یا موجب اتلاف منابع؟

 

6- احمدی نژاد در دفاع از اصلاح قیمت حامل های انرژی گفت که فردی که  مصرف سوختش ۵ لیتر بود چرا باید هزینه  مصرف فردی را که ۵۰۰۰ لیتر سوخت صرف می کرد، پرداخت می کرد و این عادلانه نبود.

اما او به این نکته اشاره نکرد که حالا تحمل تورم نقطه ای ۴۵ درصدی از سوی همان فردی که مصرف ۵ لیتری داشت و یا همان افراد کم درآمدی که گروه هدف دولت ایشان بود، عادلانه است؟

 

7- احمدی نژاد گفت: سیم کارت دومیلیون تومان بود.

ایشان اگر قیمت روز سیم کارت را سوال کنند متوجه می شوند که آن سیم کارت های ۲ میلیون تومانی این روزها نیز خیلی ارزان نشده چون در حال حاضر سیم کارت کد ۱ بیش از ۲ میلیون تومان قیمت دارد. لذا مقایسه قیمت سیم کارت اعتباری ایرانسل با سیم کارت دائمی کد ۱ همراه اول مقایسه درستی نیست.

منبع :سوژه
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : بررسی اشتباهات احمدی نژاد در برنامه زنده تلویزیونی، محمود احمدی‌نژاد در برنامه زنده تلویزیونی شبکه یک سیما، گزارشی از عملکرد و کارهای انجام شده توسط دولت‌های نهم و دهم، وضعیت اقتصادی، جالب انگیزناک،
پنجشنبه 13 تیر 1392 :: نویسنده : سید محمدرضا حجازی
عصر ایران: به دنبال پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و جشن های پیروزی مردم در خیابان های شهرهای ایران در روز شنبه (25 خرداد) و بعد از آن پیروزی تیم ملی فوتبال ایران بر کره جنوبی و صعود به جام جهانی، کاهش قیمت دلار ، طلا ، خودرو و ... صفحات طنزی در واکنش به اتفاقات در شبکه اجتماعی فیس بوک ایجاد شده است.

صفحات " روحانی مچکریم" ، " شیخ خوش قدم" از جمله این صفحات هستند.

در این دو صفحه، جمله هایی به طنز منتشر می شود و عبارت مشترک همه آنها این است: "روحانی مچکریم" و در بطن خود ، این پیام را دارند که نباید انتظار داشت با آمدن روحانی همه چیز ، حتی مسائل بی ربط به دولت ، یک شبه درست شود. در واقع ، این اندیشه با جملات طنز و روزمره ، به طور غیرمستقیم بیان می شود.

با توجه به جالب بودن این جملات، برخی از آنها را مرور می کنیم:

- حتی شامی های مادر هم خوشمزه تر شده اند
روحانی مچکریم

- از وقتی روحانی رییس جمهور شده همه چی بانظم و ترتیب پیش میره مثلا شماببین:
اخرین روز هفته گذشته اخرین روز ماه بود اخرین روز بهار هم بود و اولین روز هفته ، اولین روز ماه بود اولین روز تابستونم بود
روحانی مچکریم

 

- لب پنجره نشسته بودم یهویی دیدم یه هلیکوپتر اومد بالا ساختمونمون و یه مامور نیرو انتظامی با عملیات راپل اومد رو پشت بوم دیش ماهواره مونُ تنظیم کرد و رفت :))
روحانی مُچکریم


-الان پشه اومد بهم گفت :
سلام ، نیشت بزنم ؟
گفتم نه عزیزم مرسی ...
گفت خواهش میکنم و رفت !
پشه ها چه با ادب شدن !
روحانی مچکریم

- لباسام دیگه بوی سیگار نمی گیرند
روحانی مچکرم .

- می گن تو دوره ریاست روحانی ،
وقتی سر کلاس خوابت برده ،
استاد می یاد پتو می ندازه روت....
روحانی مچکریم

- عاقد: برای بار آخر میپرسم عروس خانوم بنده وکیلم
عروس: با اجازه بزرگتها و آقای روحانی بعله ! :))
داماد: روحانی مچکریم :))

 


-ﻣﺜﻞ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻣﯿﮕﻦ ﺳﺮﻣﺮﺑﯽ ﮐﺮﻩ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺑﺎﺯﯼ ﺗﻮ ﺳﺎﻟﻦ ﮐﻨﻔﺮﺍﻧﺲ ﺯﺩﻩ ﺯﯾﺮ ﮔﺮﯾﻪ ﮔﻔﺘﻪ :
ﭼﻨﮓ ﭼﯿﻮﻧﮓ ﻫﻮ ﻓﻨﮓ ﭼﺎﻧﮓ ﻫﯿﻮ ﻓﺎﻧﮓ ﭼﻮ ﻓﻨﮓ ﭼﯿﺎﻧﮓ ﻫﻮﻧﮓ ﻓﻮ ﺟﯽ ﺳﯿﻮﻧﮓ ﻫﻮﻧﮓ ﺳﺎﻧﮓ ﺳﻮﻧﮓ ﻓﻨﮓ .
ﻭ ﺩﺭ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﮔﻔﺘﻪ :
ﭼﺎﻧﮓ ﻓﻨﮓ ﺳﻮ ﻟﯽ ﺳﯿﻮﻧﮓ ﻭﻭ ﭼﻨﮓ ﭼﯿﻮﻧﮓ ﻫﯽ ﺳﺎﻧﮓ ﭼﻮﻧﮓ ﻓﻨﮓ ﻫﺎﻧﮓ ﺳﯿﻮﻧﮓ ﻫﻨﮓ ﻭﻭ
ﻣﻦ ﮐﻪ ﺍﺷﮑﻢ ﺩﺭﺍﻭﻣﺪ ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﺍﻭﻧﺠﺎﯾﯿﺶ ﮐﻪ ﮔﻔﺖ :
" ﺳﺎﻧﮓ ﭼﻮﻧﮓ ﻓﻨﮓ ﻫﺎﻧﮓ ﺳﯿﻮﻧﮓ ﻫﻨﮓ ﻭﻭ " ﻭﺍﻗﻌﺎ ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺑﻮﺩ .
روحانی مُچکریم

-از وَقتــی روحــانی رییس جمهـــور شــــد
برادرم تونست امسال دیپلمش رو بگیره
روحانی مُچکریم

-عَز وَختی روحــانی رعیس جمهور شد
ضبطِ ماشــــینم فَقَد شاد میخونه
روحانی مُچَکِریـــم

-از وقتــی روحــانی رییس جمهـــور شد
صفِ نونوایی سرِ کوچمون شلوغ تر شده ، خدا بده برکت
روحانی مُچکریم

-از وقتــی روحـانی رییس جمهـــور شـــد
شبا راحت تر میخوابم
روحانی مُچکریم

-خدایی ایــــــن یِکی رو راســت میگــم
از وقتــی روحــــانی رییس جمهـــور شد
عکـس هـــــام خـوب لایک می خورن
روحانی مُچکریم

-از وقتی روحانی اومده
دیگه سیم هندز فریم گره نمیخوره !!!
روحانی مچکریم

-تازگیا وقتی ناخونامو می گیرم این گوشت بغل انگشتم رو نمی گیرم
روحانی مچکریم

-تیکه های آخر رانی آناناس راحت در میاد
روحانی مچکریم

- از وقتی روحانی رای آورده ویندوز لپ تاپـم زودتر لود میـشه !
روحانی مچکریم

- از وقتی روحانی ریس جمهور شده دیگه این انگشت کوچیک پام گیر نمی کنه به گوشه مبل ...!
روحانی مچکریم :))

- از وقتی روحانی رای آورده موقع سرما خوردگی بینیم کیپ نمیشه
مچکریم روحانی


- رفتم بنزین بزنم وقتی پول دادم به یارو 4900 برداشت بقیه رو پس داد اشک تو چشام جمع شده بود یه نگاه به اسمون کردم گفتم روحانی ...
یارو برگشت گفت خفه شو گازوئیل زدی :|

- دیگه وقتی برام خواستگار میاد سینی چایی تو دستم به حالت بندری نمیلرزه
مچکرم روحانی...دختر دم بخت محل

- قدیمترها لحن مردها:
گستاخی مکن زن!! طعام را بیاور
امــا اکنون :
عسلم امشب ظرفا نوبت منه یا تو
روحانی خانوما مچکرن :>

- امروز صبح که از خواب بیدار شدم اولین سوالی که برام پیش اومد این بود که من کجام !؟
یه کم که دقت کردم فهمیدم مامانم اتاقمو تمیز کرده
مچکریم روحانی

- جدیدا وقتی اینترنت اکسپلور اشتباهی باز میشه،دیگه تو شصت تا تب باز نمیشه زودم بسته میشه
تازه عذر خواهی هم میکنه
روحانی مچکریم

-امروز رفتم بانک یه پولی واریزکنم دیدم نه صفی نه نوبتی!
یدفه کارمند بانک گفت : آقا نیما وام نمیخوای؟ آمادس ها ضامن هم نمیخواهیم !!!
منم که از خدا خواسته گفتم باشه فرمشو بدید پر کنم...
گفت : فرمشو قبلا من واستون پر کردم فقط شما لطف کن یه امضا زیر این فرم بزن !!
منم امضارو زدم و در عین ناباوری بیست میلیون وام رو داد به من !!
روحانی مچکریم

- امروزصبح برای اولین بار زودبیدار شدم و رفتم نون خریدم...
بابام بهم خندید و روشو کرد اون طرفو گفت:
مچکریم روحانی


- از وقتی روحانی رییس جمهور شده گوشیم بیشتر شارژ نگه میداره.
روحانی مچکریم

- ﻣﻦ ﺍﻟﺎﻥ ﮔﺸﻨﻤﻪ، ﻫﯿﭽﯽ ﻧﺪﺍﺭﯾﻢ
ﺍﯾﻦ ﭼﻪ ﻭﺿﻌﺸﻪ
ﺩﮐﺘﺮ ﺭﻭﺣﺎﻧﯽ ﺍﯾﻦ ﺑﻮﺩ ﺟﻮﺍﺏ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﻣﺎ!؟

- یه عده ای اعتراض دارن: شبا که میخوابیم چرا روحانی چراغو برامون خاموش نمیکنه و اینا ... باید بگم که الان فصل امتحاناته و آقای روحانی درگیر پاس کردن واحد و نمره گرفتنه برای ما :|
آدمای بی ملاحظه!
.
.
.
روحانی مچکریم!

- رفتم هندونه خریدم، بازش کردم دیدیم سفیده، روحانی از تو بعید بود...
این بود جواب اعتماد ما به شما ؟


- هرجا سخن از تچکر(تشکر) است، نـام روحانی می درخشد :))

- امروز براى اولین بار دیدم یه نیسان راهنما زد و با احتیاط پیچید
روحانى مچکریم

- ﺍﺯ ﻭﻗﺘﯽ ﺭﻭﺣﺎﻧﯽ ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﺷﺪﻩ ﺳﻮﺍﻻﺕﮐﻨﮑﻮﺭ ﻫﻢ
ﺭﺍﺣﺖ ﺷﺪﻩ ! ﮐﻨﮑﻮﺭﯼ ﻫﺎ ﺩﯾﮕﻪ ﻧﮕﺮﺍﻥ ﻧﺒﺎﺷﯿﺪ .
ﻣﺜﻼ ﺳﻮﺍﻻﺕ ﮐﻨﮑﻮﺭ ﻫﻨﺮ؟
ﻫﻨﺮﭘﯿﺸﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺳﯿﻨﻤﺎ؟
· ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﺩﺷﺖ
· ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﮔﻠﺰﺍﺭ
· ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﻠﻔﺰﺍﺭ
· ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﭼﻤﻨﺰﺍﺭ
ﻫﻨﺮﭘﯿﺸﻪ ﻣﺮﺣﻮﻡ ﺳﯿﻨﻤﺎ؟
· ﺭﺿﺎ ﻣﺎﮐﺴﯿﻤﺎ
· ﺭﺿﺎ ﻓﻮﻟﮑﺲ
· ﺭﺿﺎ ﮊﯾﺎﻥ
· ﺭﺿﺎ ﺧﺎﻭﺭ
ﻫﻨﺮﭘﯿﺸﻪ ﻣﺮﺣﻮﻡ ﻓﯿﻠﻢ ﻣﻤﻞ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ؟
· ﻧﻌﻤﺖ ﺍﻟﻪ ﻣﯿﻨﻮ
· ﻧﻌﻤﺖ ﺍﻟﻪ ﮔﺮﺟﯽ
· ﻧﻌﻤﺖ ﺍﻟﻪ ﺳﺎﻗﻪ ﻃﻼﯾﯽ
· ﻧﻌﻤﺖ ﺍﻟﻪ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﻋﺴﻞ
ﻫﻨﺮﭘﯿﺸﻪ ﺯﻥ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺳﯿﻨﻤﺎ؟
· ﻫﺪﯾﻪ ﺗﻬﺮﺍﻧﯽ
· ﮐﺎﺩﻭﯼ ﺗﻬﺮﺍﻧﯽ
· ﭼﺸﻢ ﺭﻭﺷﻨﯽ ﺗﻬﺮﺍﻧﯽ
· ﻗﺎﺑﻞ ﻧﺪﺍﺭﻩ ﺗﻬﺮﺍﻧﯽ
ﺑﺎﺯﯾﮕﺮ ﭼﺸﻢ ﺭﻭﺷﻦ ﺳﯿﻨﻤﺎ ﻭ ﺗﻠﻮﯾﺰﯾﻮﻥ؟
· ﻓﺎﺭﺳﺎ ﭘﯿﺮﺯﻭﻓﺮ
· ﭘﺎﺭﺳﺎ ﭘﯿﺮﻭﺯﻓﺮ
· ﻓﺎﺭﺳﺎ ﻓﯿﺮﻭﺯﭘﺮ
· ﭘﺎﺭﺳﺎ ﭘﯿﺮﻭﺯﭘﺭ
ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺳﺆﺍﻻﺕ ﺗﺮﺑﯿﺖ ﺑﺪﻧﯽ
ﻣﺮﺑﯽ ﻭ ﺑﺎﺯﯾﮑﻦ ﺳﺎﺑﻖ ﭘﺮﺳﭙﻮﻟﯿﺲ؟
· ﻋﻠﯽ ﭘﺮﻭﯾﻦ
· ﻋﻠﯽ ﺷﻬﯿﻦ
· ﻋﻠﯽ ﻣﻬﯿﻦ
· ﻋﻠﯽ ﻧﮑﯿﺴﺎ
ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻭﺳﺎﺋﻞ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻓﯿﺰﯾﮏ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺩﺭ
ﺗﻠﺴﮑﻮﭖ
ﻭ ﻣﯿﮑﺮﻭﺳﮑﻮﭖ؟
· ﻋﺪﺳﯽ
· ﮐﺎﭼﯽ
· ﻓﺮﻧﯽ
· ﺳﺮﺷﯿﺮ ﺑﺎ ﺩﻭﻍ
ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺷﮑﺎﻝ ﻣﺎﺩﻩ؟
· ﯾﺨﭽﺎﻝ
· ﺑﺨﺎﺭﯼ
· ﺁﺑﮕﺮﻣﮑﻦ
· ﮔﺎﺯ
مچکریم روحانی

- ﺭﻓﺘﻢ ﺩﺍﺭﻭﺧﻮﻧﻪ، ﺻﻨﺪﻭﻗﺪﺍﺭ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﭼﺴﺐ ﺯﺧﻢ ﺑﻘﯿﻪ
ﭘﻮﻟﻢ ﺭﻭ ﺩﺍﺩ ((:
ﺍﯾﻨﺠﺎﺱ ﮐﻪ ﻣﯿﮕﻦ :
ﺭﻭﺣﺎﻧﯽ مچکریم

- یکی از بچه های پیج پی ام داده...
شارژ 2 تومنی خریدم، 5 تومنی بود!!!
روحانی مچکریم...

- امروز دی وی دی رایترم با زدن اولین کلید اومد بیرون...!
روحانی مچکریم...

-عکس میندازم چشام قرمز نمیافته :))
روحانی مچکریم

- به نظر من فیسبوک علاوه بر لایک یه گزینه برای تشکر از روحانی هم برای ایرانیا اضافه کنه !

- ﺍﺯ ﺁﻗﺎﻱ ﺭﻭﺣﺎﻧﻲ ﺗﻘﺎﺿﺎ ﺩﺍﺭﻳﻢ ... ﺩﺭ ﺍﺳﺮﻉ ﻭﻗﺖ ﺑﻪ
ﻣﻠﺖ ﺣﺎﻟﻲ ﻛﻨﻪ ﻛﻪ ﺍﻳﺸﻮﻥ ﺭﺋﻴﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭﻩ ﻧﻪ ﻫﺮﻱ پاتر ...
نوع مطلب : طنز، 
برچسب ها : روحانی مچکریم، فیسبوک، رئیس جمهور، جالب انگیز ناک،

حسن روحانی، رییس جمهور منتخب مردم ایران فبل از انتخاب گفت و گویی فرهنگی با مجله چلچراغ داشته است. متن کامل این گفت و گو را در ادامه بخوانید:


img21063492.jpg

جناب آقای روحانی، جوانی تان را چطور گذراندید؟ چقدر جوانی کردید؟

من از 12 سالگی راهی فراگیری علوم دینی شدم و دوران جوانی بیشتر به علم و تحصیل گذشت.

اگر بخواهید نسل جوان دوران خودتان را توصیف کنید، چگونه توصیف می کنید؟ جوان های آن موقع چطوری جوانی می کردند؟ فرق جوانی کردن آن موقع با الان چیست؟

می دانید که مفهومی مثل جوانی و جوانی کردن، همواره محتوای یکسانی نداشته و با شرایط زمانی تغییر کرده است. جوانی کردن تابع شرایط زمانی، امکانات هر دوره و ابزارهایی است که در اختیار افراد قرار می گیرد. در دوره ای که جوانی من گذشت، امکانات و ابزارهای امروز و البته برخی مشکلات امروز وجود نداشت. احساس کلی نسل من این است که هزینه زندگی خیلی پایین تر بود و افراد راحت تر می توانستند به خواسته های جوانی نظیر شغل یا ازدواج دسترسی پیدا کنند.

برخی در مورد جوانان نسل چهارم امروز (دهه هفتادی ها) می گویند که جوان هایی سطحی و بی خیال و بی ریشه اند. شما چقدر به این اتهام یا توصیف نسلی باور دارید؟ نوه های شما هم ظاهرا باید در همین سن و سال باشند. آن ها را چگونه می بینید؟

من فکر می کنم سرعت تغییرات جهان و به دنبال آن تغییر دیدگاه های افراد در نسل های مختلف چنان زیاد شده است که نسل قبلی خیلی از آرمان ها و آرزوهای نسل جدید را نمی فهمد. در دنیای جدید همه نسل های قدیمی تر از نسل جدید ناراضی و شاکی اند. تفاوت داشتن دو نسل به معنای بی ریشگی نسل جدید نیست. برای مثال، نسل جدید دنبال آزادی، عدالت، سرافرازی بیشتر در جهان، پیشرفت فنی و علمی، وضع اقتصادی بهتر و بسیاری از آرمان هایی است که در سال های دولت اصلاحات بیشتر می شد بروز آن ها را دید. کدام یک از این ها نشان بی ریشگی است؟ هیچ کدام.

از طرف دیگر، خیلی از واکنش های جوانان که نسل قبلی نمی پذیرند، محصول شرایطی است که نسل قبلی یا دولت های نسل قبل ایجاد کرده اند. امروز بی کاری، بالارفتن سن ازدواج و برخی آسیب های اجتماعی در بین جوانان شایع است و بر اثر این وضعیت، رفتارهای خاصی از جوانان بروز می کند. وظیفه مدیران و نسل قبلی این است که شرایط زندگی بهتر را برای جوانان فراهم کنند و بعد انتظاراتی از آن ها داشته باشند. نسل قبلی بالاخص مدیران سه دهه گذشته بی حساب از دین خرج کردند و ناکارآمدی ها را با دین توجیه کردند و حالا خیلی از آن ها از تضعیف باورهای دینی جوانان ناراضی اند. از ابتدا نباید این کار را می کردند.

مصائب و مواهب روحانی بودن؟

روحانی بودن همان طور که فرمودید، دشواری ها و مواهبی دارد. از دشواری های آن این است که فردی که لباس روحانی بر تن دارد، باید ملاحظات اجتماعی زیادی را رعایت کند که شهروندان غیرروحانی از قید آن آزادند. عمری با اهل کتاب، دانش و معرفت بودن یکی دیگر از این مواهب است.

وضعیت فعلی جمهوری اسلامی چقدر با آرمان ها و تصورات اولیه شما سازگار است؟ و اگر نیست چرا؟ جنابعالی چقدر در این وضعیت نقش داشتید؟

ببینید، من هم بخشی از جامعه امروز ایران هستم و از آن جا که در هر زمانه ای گویی روح کلی ای حاکم است، و احساس کردن این روح کار سختی نیست، شما و خوانندگان تان می توانند احساس من را درک کنند. من که از موضع منتقد وضع موجود وارد انتخابات شده ام و اصلا چون احساس خطر می کنم پا به میدان گذاشته ام، ولی حداقل چهار کاندیدای منتسب به جریان اصول گرا هم که بیش از همه حداقل در هشت سال گذشته مدافع وضع موجود بوده اند و قدرت اجرایی را در جریان خود در دست داشته اند نیز منتقد وضع موجودند. به نقدهای آقای ولایتی علیه سیاست خارجی، نقدهای آقای قالیباف و رضایی علیه وضع اقتصادی توجه کنید و آن وقت می بینید که اگر ما به آرمان های خود رسیده بودیم و منظور ما از جمهوری اسلامی این بود، که نباید این قدر منتقد می بودند.

تصور ما استقلال در همه ابعاد بود، امروز برای ضروریات اولیه زندگی به واردات نیاز داریم، آرمان ما جمهوریت مدنظر قانون اساسی بود، امروز جمهوریت زیر سایه قرائتی از اسلامیت در حال فراموشی است، تصور ما جامعه ای اخلاقی بود، ولی امروز اخلاق در حال سقوط است.

به نظر من، به تدریج در فرایند جلو آمدن انقلاب، قانون اساسی به صورت شخصی و سلیقه ای تفسیر شده است. مقدس کردن خیلی چیزها و باورها، آن ها را از دسترس نقد دور نگه داشت. تاکتیک ها استراتژی شدند، و ما خیلی در گذشته باقی ماندیم. عرصه های سیاست، اخلاق و اقتصاد در هم ترکیب شدند و دست آخر همه سیاست زده شدند. برخی اصول قانون اساسی خیلی پررنگ و برخی دیگر خیلی کم رنگ شدند و نتیجه شد همین عدم توازنی که شاهدش هستیم. آزادی ها و حقوق مردم کم رنگ شد، ولی حقوق حاکمان دائم مورد تاکید قرار گرفت. بگذارید من به صراحت به خوانندگان شما بگویم که بستن فضای نقد هر قدر هم که با گام های اولیه و کوچک شروع شود، به تدریج به خفقان و ناکارآمدی می انجامد.

وضع موجود حاصل رفتار و کردار همه ماست، ولی من هیچ وقت با تندروی هایی که وضع را به این جا کشانده است، موافق نبوده ام. تاریخ را بالاخره می نویسند و سهم آدم ها مشخص می شود. اما من در هر مقامی که بوده ام اهل افراط، غوغاسالاری و قربانی کردن منافع مردم نبوده ام. عملکرد من را در پرونده هسته ای باید دید. من مانع شدم پرونده ما به شورای امنیت برود، و از آغاز شدن فرایند تحریم ها علیه ایران جلوگیری کردم و مانع آغاز جنگ شدم.

برخوردی که این سال ها با جوان ها می شود، مثل محدودیت های حضور و نشاط اجتماعی، گشت ارشاد و امثالهم چقدر با ایده آل شما از جمهوری اسلامی سازگار است و چقدر خلاف آن آرمان هاست؟ و شما با این موضوع چه خواهید کرد؟

من قطعا با این برخوردها مخالفم. این ها حاصل همان قرائت و برداشت خاص از اسلام و قانون اساسی است. برای این که نگاهم به مسئله روشن شود، دیدگاهم را به مسئله حجاب و عفاف برای شما تشریح می کنم. خیلی از این برخوردها ناشی از دیدگاهی است که چنین شادی و نشاط هایی را گام های اولیه به سوی تضعیف عفت عمومی می بیند و بنابراین تشریح دیدگاه من مناسب است.

به نظرم، عفیف بودن چیزی فراتر از حجاب داشتن است. به نظر من اگر زنی یا مردی حجاب رسمی مد نظر ما را رعایت نکند، عفیف بودنش زیر سؤال نمی رود. قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان های عفیفی نبودند؟ من هشدار می دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم. به نظر من زنان زیادی از جامعه ما حجاب مطلوب قانون را ندارند، ولی عفیف هستند. عفت شاخص های زیادی دارد. کما این که می توان کسانی را هم یافت که ظاهر مطابق قانون دارند و حجاب دارند (چه مرد و چه زن) ولی اصول عفت را رعایت نمی کنند. بنابراین تاکید ما باید بر عفت باشد. باید ببینیم عفت را چه چیزی تهدید می کند. به نظر من عفت مردم ما را فقر اقتصادی و ناتوانی در ازدواج، بیشتر تهدید می کند تا رعایت حجاب مطابق استانداردهایی که عده ای دوست دارند و تعریف کرده اند.

این را چرا گفتم؟ چون یک عده ای فکر می کنند اگر جوانان با هم کوه بروند، در یک مراسم شادی شرکت کنند، یا در خیابان با هم قدم بزنند، عفت جامعه خدشه دار می شود. اما واقعیت این است که عفت را چیزهای مهم تری تهدید می کند. برخی از برخوردها هم ناشی از نگاه پلیسی و امنیتی به جامعه است، نگاهی که همه چیز را سیاسی می بیند. در حالی که اجازه دادن به برگزاری برخی مراسم، شدت کنش و دیدگاه سیاسی را کاهش می دهد. در ضمن، مطمئن باشید که در ایده آل های جمهوری اسلامی، نفی شادی و نشاط نبود. در هیچ کدام از شعارهای ابتدای انقلاب شما شعار علیه شادی و شور جوانی پیدا نمی کنید.

این روزها وضعیت دانشگاه ها چندان رو به راه و قابل دفاع نیست. تفکیک جنسیتی دانشجویان، دانشجویان ستاره دار به دلایل سیاسی و امثالهم. شما برای بازگرداندن فضای دانشگاه ها به نشاط و شادابی چه نگاهی دارید؟

دانشگاه برای رشد به استقلال آکادمیک نیاز دارد. یعنی رئیس دانشگاه منتخب اعضای دانشگاه و طبق روال مشخصی باشد. در چنین دانشگاهی، که رویه ای دموکراتیک بر انتخاب مدیرانش حاکم باشد، کادر مدیریت دانشگاه زیر بار اقداماتی خلاف منطق آزادی و استقلال علمی نمی رود. ما در دولت اصلاحات تجربه آزاد گذاشتن دانشگاه ها را داریم. آن بخش از ضرباتی که به دانشگاه خورد هم نتیجه لجاجت ها و تنگ نظری های جریان اقتدارگرا بود. ببینید یک زمانی در اوج تمدن اسلامی، در دربار خلیفه عباسی، در حضور علمای مسلمان، افراد غیرمعتقد به اسلام در مجلسی که خلیفه تشکیل می داد، درباره خدا تشکیک می کردند و در باب توحید بحث می شد.

در چنان فضایی تمدن اسلامی به اوج می رسد. فضای دانشگاه با آزادی به شکوفایی می رسد. البته بعد از چندین سال برخورد پلیسی با دانشگاه، طبیعی است که آزادی دادن در ابتدا سبب بروز برخی رفتارها هم می شود. باید این ها را تحمل کرد و اعتماد متقابل به وجود آورد.

اصولا چقدر به تفکیک جنسیتی در عرصه های مختلف اجتماعی اعتقاد دارید؟

به هیچ عنوان دنبال تفکیک جنسیتی نیستم. هیچ جامعه ای در طول تاریخ نتوانسته است تفکیک جنسیتی کند، در جامعه پیچیده و پر از ارتباطات امروز نیز تفکیک جنسیتی هیچ کاربردی ندارد.

این سال ها بسیاری از جوانان هیچ امید و آینده ای را برای خود متصور نیستند و از همین رو به شدت موج مهاجرت به آن سوی مرزها (حتی بدون هدف های تحصیلی) رو به گسترش است. در این مورد چه باید کرد؟

باید اول جهت حرکت کشور را درست کنیم و معلوم شود قصد ما حرکت در جهتی است که امیدبخش است. من یک مثال بزنم تا درک مسئله ساده تر بشود. سطح کلی کیفیت زندگی در هندوستان پایین تر از ایران است. صدها میلیون هندی حتی به دست شویی بهداشتی هم دسترسی ندارند. ولی رشد اقتصادی و حرکت هند به سوی جامعه ای توسعه یافته تر، امیدی در دل متخصصان هندی ایجاد کرده و متفکران هندی در درون دموکراسی هند که بزرگ ترین دموکراسی دنیا خوانده می شود، اثربخشی ای برای خود احساس می کنند که آن ها را امیدوار کرده است و این جامعه دارد با نیروی متخصصان خود جلو می رود.

البته منظورم این نیست که در هند مهاجرت نخبگان وجود ندارد، ولی مثل ما نیست.

مشکل ما این است که امید را از افراد گرفته ایم. آن که 100 تومان سرمایه دارد و می داند روند جاری او را به 150 تومان می رساند، خیلی شادتر از کسی است که 1000 تومان سرمایه دارد و می داند روند جاری او را به 500 تومان می رساند. اولی وضعیت هند و دومی وضعیت ماست. ما باید با نجات اقتصادی، اصلاح سیاست ها و تغییر دیدگاهمان به جهان و اداره کشور، وضعیت اول را حاکم کنیم و در این صورت احساس اثربخشی نخبگان افزایش می یابد. اما وقتی هر اهل فکری را از دانشگاه بیرون کنیم، هر صنعتگر صاحب فکر و ایده ای را از اعتبارات محروم کنیم، و دانشجو را ستاره دار کنیم، وضعمان روز به روز بدتر می شود.

من شخصا سعی کرده ام در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام متخصصان و اهل فکر از هر سلیقه ای را که توانایی تفکر، تحقیق، و دادن راهبرد دارند، گرد هم بیاورم. در آن مرکز راست و چپ، اصول گرا و اصلاح طلب کنار هم هستند. این یعنی با کسی برخورد حذفی نداریم.

شما فضای مجازی و اینترنت را تهدید می دانید؟ شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک چطور؟ چه نظری در مورد فیلترینگ گسترده اینترنت دارید؟

فضاهای مجازی ابزارند، و هر ابزاری می تواند تهدید یا فرصت باشد. داروها برای درمان بیماری ساخته می شوند ولی می شود با آن ها خودکشی هم کرد. این ابزارهای در ضمن ناگزیر هم هستند. من یادم می آید که حتی آیت الله هاشمی رفسنجانی هم شبکه هایی مثل فیس بوک را پدیده های مبارکی خوانده بودند. واقعا هم همین گونه است. در همه تاریخ، به نظر من از ابزارها بیشتر استفاده مثبت شده تا استفاده منفی. شما نگاه کنید ببینید از انرژی هسته ای فقط دو بار برای کشتار گسترده استفاده شده است، ولی امروز بیش از 400 نیروگاه هسته ای در جهان برق تولید می کنند، و انرژی هسته ای در کشاورزی، صنعت و... کاربرد دارد. مگر جهان با انفجار بمب اتمی، کل انرژی هسته ای را کنار گذاشت؟ نه.

در ضمن در نظر داشته باشید که خیلی از اقدامات علیه آزادی فضای مجازی که توسط افراد و نهادهای خاص صورت می گیرد، مقاصد خیرخواهانه ندارد. یعنی خیلی هم دلشان به حال اخلاق عمومی یا تهدیدهای این فضاها علیه جوانان نسوخته است. مقاصد سیاسی دارد. از آزادی موجود در این فضاها می ترسند، دنبال محدود کردن اخبار هستند، و این محدود کردن ها هم جواب نمی دهد. کاش طرفداران فیلتر کردن توضیح می دادند که در محدود کردن دسترسی مردم به کدام خبر موفق بوده اند؟ کدام خبر مهمی در چند سال اخیر وجود داشته که فیلترینگ باعث عدم دسترسی مردم به آن شده است؟ این اقدامات حتی مانع دسترسی به سایت های غیراخلاقی هم نشده است. فیلترینگ گسترده جز این که دیوار بی اعتمادی میان مردم و دولت را بیشتر می کند و به اقتصاد ما ضربه می زند، خاصیت دیگری ندارد و مانع توسعه کاربری های مثبت اینترنت در ایران می شود.

در مورد محدودیت ها و سخت گیری های فراتر از قانون و شرع که این روزها برای زنان و دختران اعمال می شود، چه نظری دارید؟ در زمینه هایی مثل حضور در عرصه های اجتماعی، حضور در ورزشگاه ها، حجاب، رابطه معقول دختران و پسران...

فکر می کنم در آن جا که نظرم را درباره عفاف و حجاب گفتم، پاسخ شما را داده باشم. من با اعمال محدودیت های فراقانونی علیه دختران و زنان مخالفم. برخی آن قدر تنگ نظر هستند که حتی برخی فتواهای غیرسخت گیرانه تر مراجع را نیز برنمی تابند. رفتار آدم های سخت گیر امروز با تصوراتشان درباره اسلام نمی خواند. اسلام را کامل و راه حل همه چیز معرفی می کنند، ولی دست آخر نمی توانند راهی برای وارد کردن زنان به ورزشگاه ها پیدا کنند و راه محدود کردن را در پیش می گیرند. من البته معتقدم قطعا مشکل از سوی این افراد است.

وقتی عنوان «ایران» را می شنوید، چه حسی به شما دست می دهد؟ به نظر شما نمادهای غرور ملی و فرهنگ و تمدن ایرانی را چگونه می توان زنده نگه داشت؟

مدتی است می بینم و از دوستان هم شنیده ام که در مراسم مختلف، حتی مراسم عروسی، سرود «ای ایران» خوانده می شود. حس من موقع شنیدن کلمه ایران، مانند حس همان آدم هایی است که در یک حرکت جمعی هماهنگ نشده، خواندن و شنیدن سرود «ای ایران» را دوست دارند. حس غریبی است، مثل این که یک باره چند میلیون ایرانی به فکر مظلومیت وطن افتاده اند و از آن چه بر سرش می آید ناراضی اند. گویی غرور و افتخار را طلب می کنند.

نمادهای غرور ملی و فرهنگ ایرانی را باید از دست تخریب ها دور داشت. اگر این ها بناهای معماری هستند، باید حفظ کرد. اگر دانش و ادبیات است، باید آموخت و گسترش داد. و باید به یاد داشت که سرمایه غرور و فرهنگ یک ملت اگر به شیوه درست استفاده شود، هر قدر بیشتر استفاده شود، زاینده تر و اثربخش تر می شود. برعکس کالاها که وقتی مصرف می کنید کم می شوند، نمادهای غرور یک ملت، مثل شاهنامه فردوسی یا سینمای پرافتخار ایران را هر قدر بیشتر بخوانید و ببینید، اثرش بیشتر می شود. باید به گذشته با احترام و عقلانیت نگریست و استفاده کرد. باید به غرور گذشته، هر قدر هم با سلیقه ما سازگار نباشد، با احترام نگاه کرد.

در دوره سازندگی و آقای خاتمی سازمانی بود به نام سازمان ملی جوانان که متولی امور جوانان بود. این سازمان در دولت اخیر تعطیل و با وزارت ورزش ادغام شد. آیا برای برجسته کردن مسائل جوانان، نباید جوان ها سازمان و نهادی اختصاصی خودشان داشته باشند؟

من با سازمان درست کردن مخالف نیستم، اما سازمان ها را راه حل نمی دانم. ببینید اصلی ترین مشکلات ما در زمینه جوانان، بی کاری، بالا رفتن سن ازدواج و مسئله اعتیاد است. ریشه همه این ها هم عمدتا وضع اقتصادی نامناسب و بی کاری ناشی از آن است. البته همین وضع نامناسب، فضای ناامیدی ایجاد می کند و وضعیت را به لحاظ روانی، آزاردهنده تر می کند و مسائل بعدی به وجود می آورد. اما مگر سازمان جوانان می توانست نقش مهمی در ایجاد رشد اقتصادی و رفع بی کاری داشته باشد؟ سازمان جوانان مگر نقشی در گسترش بیمه های درمانی و پوشش بهداشتی جوانان داشت؟ ببینید این گونه سازمان ها نقش اجرایی نداشته اند و بیشتر سازمان های تحقیقاتی، مشورتی بوده اند. سازمان جوانان بیش از هر چیز پژوهش هایی درباره وضعیت جوانان انجام می داده است.

اصلا یکی از عللی که باعث شده وزارت ورزش و جوانان بیشتر روی ورزش متمرکز شود و بروز بخش جوانان آن کمتر باشد، همین است که بخش ورزش بیشتر اجرایی است، ولی بخش جوانان عمدتا تحقیقاتی و مشورتی است و بروز خبری چندانی ندارد. مسئله جوانان ما با سازمان های بیشتر حل نمی شود. البته باید تاکید کنیم که وزارت ورزش و جوانان تحقیقات مؤثرتری انجام دهد و به سیاست گذاری در عرصه جوانان کمک بیشتری کند. اما یادمان باشد که جوانان هم بر بستر همین جامعه زندگی می کنند و سرنوشت آن ها به سرنوشت بقیه گروه ها گره خورده است. بهبود کلی وضع جامعه، وضع جوانان را هم بهبود می دهد.

یکی از عواملی که در این سال ها باعث رکود فرهنگ و هنر و دلسردی و گریز بسیاری از اهل فرهنگ و هنرمندان شده است، بحث ممیزی و سانسور شدید است. شما چه راه و برنامه ای برای بازگرداندن فضای خلاقیت و نشاط به عرصه هنر و فرهنگ دارید؟

اولین برنامه اعتماد کردن به اهالی فرهنگ و هنر و باز گذاردن دست آن هاست. همین که سیاست ممیزی ما حداقلی باشد، خط قرمزها را دائم سخت گیرانه نکنیم، و نشان دهیم سانسور هدف نیست، فضا بهتر می شود. مگر در دوران اصلاحات چه کردند؟ به ممیزهای وزارت ارشاد گفته شد که سخت گیرانه برخورد نکنند. آدم ها در لیست سیاه نبودند. بیان افکار و حق اعتراض کردن، جزء حقوق اساسی افراد شمرده می شد. من باور دارم که اهل فرهنگ و هنر دلسوز کشورشان هستند، قصد تخریب ندارند و اگر آزاد باشند و دولت به عوض دخالت در کار آن ها، امنیتشان را تامین کند، خودشان مصالح جامعه را هم لحاظ می کنند. بالاخص این که ما تجربه سال های اصلاحات را داریم و جامعه برای استفاده از آزادی بسیار پخته تر و باتجربه تر شده است.

آقای روحانی شما چقدر ماهواره نگاه می کنید؟ کدام کانال ها را؟ نیامده اند دیش و رسیور شما را جمع کنند؟ لطفا بگویید چرا جوان ها با تلویزیون جمهوری اسلامی قهرند؟ چه باید کرد؟

مقامات سیاسی و بالاخص آن ها که در حوزه تصمیم گیری های استراتژیک هستند، به ماهواره ها دسترسی دارند. حتی آن ها که کمتر فرصت می کنند شبکه های ماهواره ای را تماشا کنند، در گزارش های نهادهای مسئول از محتوای برنامه های این شبکه ها مطلع می شوند. من به این شبکه ها دسترسی دارم و به دلیل سمت من در مرکز تحقیقات استراتژیک، ضروری است به آن ها دسترسی داشته باشم. کسی هم تاکنون نیامده است دیش و رسیور ما را جمع کند، و طبق قانون مجوزهایی برای افراد از سوی مقامات مسئول صادر می شود. اما من به طور کلی مخالفت با شیوه های خشن برخورد با استفاده کنندگان از ماهواره را اعلام کرده ام و معتقدم در عصر انقلاب دیجیتال، نمی توان در قرنطینه زندگی و حکومت کرد.

بخش زیادی از جوانان ما با صدا و سیما قهر کرده اند، چون صداقت، اخلاق و عدالت را آن چنان که شایسته است در آن ندیده اند. هر رسانه ای باید به نیاز مردم پاسخ دهد، و یکی از مهم ترین نیازهای مردم، نیاز به خبر و اطلاعات شفاف درباره مهم ترین موضوعات است. وقتی سهم اخبار خارجی بیشتر از اخبار داخلی است، وقتی تولد یک خرس پاندا در فلان باغ وحش چین پوشش داده می شود اما از اعتراض کارگران به شش ماه پرداخت نشدن حقوقشان خبری در تلویزیون ما گفته نمی شود، وقتی تمام اسطوره های فرهنگ و هنر که اندکی صدای منتقد دارند در تلویزیون ما سهمی ندارند، و وقتی چهره های سیاسی بزرگ مثل آقایان هاشمی و خاتمی، و گروه های سیاسی منتقد از تلویزیون حذف می شوند، بدیهی است که مردم و نه فقط جوانان با تلویزیون قهر می کنند. راه حل، تضمین آزادی بیان است. اگر روزی تلویزیون ما پوشش خبری اش بیشتر از پوشش خبری شبکه های خارجی نظیر بی بی سی شد، مردم با تلویزیون آشتی می کنند.

چقدر اهل تماشای فوتبال هستید؟ رنگ تیم محبوب شما چیست؟ آبی، قرمز یا رنگ دیگر؟

بازی های تیم ملی و بردهای مهم آن ها مرا خوشحال می کند. اتفاقا یکی دو هفته پیش مصاحبه ای درباره ورزش داشتم و گفتم که به ورزش نگاه استراتژیک دارم و آن را حتی برای امنیت و انسجام جامعه مهم می دانم. ولی باور کنید سمت مدیریت داشتن در شورای عالی امنیت ملی، یا ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بودن، وقت چندانی برای فوتبال دیدن باقی نمی گذارد. اما با همان نگاه استراتژیک برایم مهم است که به جام جهانی برویم و به همین دلیل از برد ایران برابر قطر بسیار خوشحال شدم. آبی و قرمز نیستم، اما در عرصه فوتبال بیش از همه از برنامه «نود» خوشم می آید.

قدرت تاثیرگذار آزادی بیان و قدرت نقد کردن را می شود در آن برنامه دید. اتفاقا به سؤال شما درباره قهر کردن با صدا و سیما هم ارتباط دارد. آیا شنیده اید که مردم با برنامه «نود» قهر کرده باشند؟ وقتی برنامه «نود» پخش می شود، کسی برنامه ماهواره ای نگاه می کند؟ الگوی برنامه «نود» می تواند برای کل جامعه ما درس آموز باشد. مسئله این است که برنامه «نود» داشتن، و ایجاد شخصیت هایی مثل عادل فردوسی پور به نفع خیلی ها نیست. فرض کنید یک برنامه «نود» اقتصادی داشته باشیم، آن وقت خیلی ها باید پست های خود را رها کنند و این به نفعشان نیست.

سیدمحمد خاتمی و آیت الله هاشمی را چطور شخصیت هایی می دانید؟

من افتخار همکاری با هر دو نفر را داشته ام. شخصیت های بزرگوار، اهل تدبیر و عقلانیت، دلسوخته منافع ملی و اخلاق مدار هستند. در ضمن، هرگز از مسیر اعتدال و توجه به منافع مردم خارج نشده اند. من اگر رئیس دولت شوم، از سرمایه هر دو بزرگوار استفاده خواهم کرد و به تشویق ایشان نیز وارد صحنه شدم.

ترانه های شجریان را چقدر شنیده اید؟ کدام را بیشتر دوست دارید؟

تعداد ایرانیانی که صدای شجریان را نشنیده باشند زیاد نیست و شاید اصلا کسی نباشد که صدای او را نشنیده باشد. حداقل همه ایرانیان صدای ربنای او را بارها بر سفره افطار شنیده اند. من نیز به نوای موسیقی او گوش داده ام. هم شکوه و گلایه او در «بیداد» را شنیده ام، هم به «دستان» او گوش داده ام، هم شعر سعدی را در «نوا» و مرکب خوانی او شنیده ام، و هم به هشدار او که «تفنگت را زمین بگذار» باور دارم. او هنرمند بزرگی است و عصاره دو قرن موسیقی ماست، با هنرمندان بزرگی کار کرده و آثار ماندگاری خلق کرده است. باید به او و خدماتش احترام گذاشت. هر چند برخی از سلایق سیاسی او خوششان نیاید.

موسیقی پاپ هم گوش می کنید؟ چقدر با ذائقه تان سازگار است؟

من موسیقی پاپ گوش نمی کنم، هر چند همه موسیقی پاپ را یکپارچه نمی بینم. کیفیت، سطح هنری و خیلی مشخصات دیگر در بین انواع موسیقی پاپ متفاوت است. اگرچه شنونده فعال موسیقی پاپ نبوده و نیستم، ولی در رادیو، تلویزیون و به مناسبت های مختلف موسیقی پاپ شنیده ام و معتقدم باید برای شنوندگان و تولیدکنندگان این موسیقی احترامی به اندازه بقیه قائل بود. اساسا قضاوت درباره موسیقی را باید به جامعه هنری و شنوندگان آن واگذار کرد. دولت ها فقط وظیفه دارند برای ارتقای تولید موسیقی به صورت کمی و کیفی زمینه فراهم کنند، و مطابق عرف و قانون و با تساهل و مدارای زیاد بر آن نظارت کنند.

آقای روحانی اگر به یک سفر چند روزه بروید، چه چیزهایی در چمدانتان می گذارید؟ کدام کتاب؟ کدام موسیقی یا چه چیز مهم دیگر؟

بیشتر اوقات با خودم کتاب می برم. البته معمولا در سفر برنامه زندگی آن چنان که می خواهید پیش نمی رود و اصلا بخشی از لذت سفر در همین پیش بینی ناپذیری آن است. خیلی مواقع هم گزارش های کاری مرکز تحقیقات استراتژیک، یا مجمع تشخیص مصلحت نظام را باید همراه ببرم و مطالعه کنم. این که چه کتابی همراهم می برم به این بستگی دارد که روی چه موضوعی کار می کنم.

رابطه تان با موبایل چگونه است؟ اهل اس ام اس هم هستید؟ چقدر از طنزها و شوخی های پیامکی خبر دارید یا برای شما از آن ها می گویند؟

تلفن همراه دارم، ولی اهل زیاد صحبت کردن نیستم. روحیه آدم هایی که در دستگاه های سیاست خارجی، دیپلماتیک، یا امنیت داخلی کار می کنند، این گونه است. در این مشاغل باید مواظب سخنان خود باشید. هر کلمه معنای خاصی دارد و می تواند هزینه ها و منافعی برای کشور داشته باشد. به تدریج عادت می کنید که زیاد حرف نزنید.

در جلسات همیشه کسانی هستند که از پیامک های بامزه سخن بگویند و این گونه مطالب را به دیگران هم منتقل کنند. بالاخره مدیران و سیاستمداران هم از شوخی ها و لذت های شهروندان برخوردارند. در این ایام تبلیغات انتخاباتی از پیامک هایی که برای همه کاندیداها ساخته می شود و من را هم در بر می گیرد بی بهره نمانده ام. جالب اند، واقعا ذوق مردم در این عرصه بی نظیر است. دوستان می گفتند هنوز مناظره اول به پایان نرسیده بود که سیل لطیفه ها درباره آن آغاز شد و برخی انصافا هنرمندانه بودند. البته خوب است یادآور شوم که از نظر من این ها نوعی اعتراض کردن کاملا مسالمت آمیز و مدنی هستند و بخشی از ظرفیت های ارتباطی جامعه جدید است. برخی وقت ها هم از آن سوءاستفاده می کنند، ولی در کل مثبت است.

اوقات فراغتتان چه موسیقی ای گوش می کنید و چه کتابی می خوانید؟ آخرین باری كه یك فیلم سینمایی را كامل تماشا كردید چه زمانی بود؟ كدام فیلم؟ فیلم محبوب شما كدام فیلم است؟ کتاب محبوب شما كدام كتاب است؟

اوقات فراغت بنده بیشتر به مطالعه و تحقیق می گذرد و کمتر وقت می کنم به موارد دیگری بپردازم. تقریبا به طور مشخص بیش از 10 ساعت از شبانه روز از وقت بنده به مطالعه و تحقیق می گذرد. در مورد فیلم محبوب بنده نیز نمی توانم نام فیلم خاصی را ببرم، اما اگر وقتی پیدا کنم، سعی می کنم که فیلم های ایرانی خودمان را تماشا کنم. آخرین را که تماشا کردم، فیلم «من مادر هستم» آقای جیرانی بود که با حضور خودشان و جمعی از عوامل فیلمشان در دفترم به تماشا نشستیم. در مورد موسیقی هم، عمدتا موسیقی سنتی ایران را گوش می کنم.

آقای دكتر، در پاسخ بسیاری از این پرسش ها، شما پاسخ های خیلی خوبی دادید. برای این که این ها تعبیر به وعده نشود مثل آن هایی که آمدند و گفتند موی جوان ها مسئله ما نیست ولی بعد بگیر و ببند و تفکیک جنسیتی و گشت ارشاد را راه انداختند و گفتند پول نفت را سر سفره مردم می آوریم و گرانی و تورم 50 درصدی را به گردن مردم گذاشتند. برای جوان ها چه تضمینی وجود دارد که این گفته های خوب و خوشایند توسط شما عملی شود؟

تضمین ما چند چیز است:

1- به منافع ملت ایران پای بند بودم که پرونده هسته ای به شورای امنیت نرود و سایه جنگ و تحریم روی کشور نیفتد، و تا زمانی که مسئولیت داشتم این کار را انجام دادم. بدون هیاهو هم این کار را انجام دادیم.

2- مردم باید سیاست مداران را نقد کنند و با استفاده از حقوق خود در مطبوعات، انجمن های سیاسی و حرفه ای به آن ها فشار وارد کنند که در راستای خواسته های مردم حرکت کنند. ما به مردم این آزادی ها را خواهیم داد تا بتوانند خواسته های خود را بیان کنند. در دوران آقای خاتمی هم این کار را از طریق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی انجام می دادیم. آن جا هم که موفق نشدیم آزادی ها را تضمین کنیم، کارشکنی کسانی بود که جوانان خودشان می دانند.

3- یک تضمین هم خود جوانان هستند که نباید ناامید شوند و با تمام قوا و از همه روش های مسالمت آمیز و قانونی حق خودشان را طلب کنند.

4- من برنامه ای برای اداره کشور دارم که به شکل خلاصه آن تدوین و منتشر شده است. همین برنامه را از ستادها بگیرند و اگر من رئیس جمهور ایشان شدم، آن را به طرق مختلف یادآوری کنند و از بدنه اجرایی کشور تحقق آن ها را طلب کنند.

در مورد این واژه ها یک جمله بگویید: اصغر فرهادی، علی کریمی، سهراب سپهری، امیرکبیر، علی حاتمی/ تخت جمشید، دماوند، مشهد، دریاچه ارومیه، خلیج فارس، حافظ، فردوسی.

اصغر فرهادی: سینماگر جامعه شناس، که نامش در تاریخ مشاهیر ایران می ماند.

علی کریمی: طغیان تکنیک که رفتارهای اخلاقی اش هم به یادگار می ماند.

سهراب سپهری: او قطاری می دید که سیاست می برد و چه خالی می رفت.

امیرکبیر: اسطوره سیاست ورزی در چهارچوب منافع و دنبال کردن اقتدار ملی است.

علی حاتمی: دیالوگ های فیلم «حاجی واشنگتن » او بازنمایی برهه هایی از سیاست داخلی و خارجی ماست.

تخت جمشید: ذخیره ای ماندگار برای افتخار کردن و فرصتی برای توسعه توریسم و رساندن پیام عظمت ما به دنیاست.

دماوند: این غول سفید پای در بند، نشان آن است که در پس هر فراز و فرودی، می توانیم به قله های بلند نظر داشته باشیم.

مشهد: جایگاه تجلی کردن عمق احساس مذهبی و روحیات معنوی ایرانیان است.

دریاچه ارومیه: نگین آبی آذربایجان که با بی تدبیری، از فرصت به تهدید تبدیل شده و باید نجاتش داد.

خلیج فارس: یکی از بزرگ ترین فرصت های استراتژیک ایران، و شناسنامه حضور تاریخی ما در جهان است.

حافظ: عارف است، اما این شعر که «آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا» می تواند سرلوحه سیاست ورزی باشد.

فردوسی: هویت ایرانی را زنده نگه داشت.

در مورد این شخصیت ها یك كلمه بگویید كه احساستان را نسبت به آنها بیان كند:

امام خمینی: میراث او یعنی جمهوریت و اسلامیت را باید به یک اندازه پاس داشت.

آیت الله طالقانی: کاش همگان به اندازه او اهل تساهل و مدارا بودند.

مهندس بازرگان: مسلمان متخصص که همواره در مسیر اعتدال بود.

شهید چمران: کسی که معتقد بود تقوی مهم تر از تخصص است، اما آن کس که تخصص نداشته باشد و کاری را بپذیرد، بی تقواست.

شهید مطهری: کاش امروز بود تا از آزادی اندیشه منتقد و مخالف دفاع می کرد.

شهید همت: سرمایه ای برای ملت ایران که متعلق به هیچ جناحی نیست.

دكتر شریعتی: او از امام حسین(ع) آموخته بود که آزادگی مقدمه دین داری است.

دكتر بهشتی: روحانی دوراندیشی که دین، سیاست و جهان مدرن را خوب می شناخت.

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : صحبت‌های مهم حسن روحانی درباره زن و حجاب و گشت ارشاد و اینترنت، جالب انگیزناک، صحبت های مهم رئیس جمهور،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
--- ---
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic